Erişilebilirlik

Rice Orta Doğu Temaslarını Tamamladı


Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İsrail-Filistin sorununun iki devletli çözümü yönünde, “başarı şansı” olduğunu söyledi.

Ortadoğu’daki dört günlük temaslarını tamamlayan Rice, dün İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’yle biraraya geldi. Rice, İsrail ve Filistin arasındaki barış çabalarını ilerletmek için zamanın uygun olduğunu kaydetti. Amerika dışişleri bakanı, daha önce de Ramallah’ta Filistln Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la ikinci görüşmesini yaptı.

Abbas İsrail’i, Amerika’da yapılacak Orta Doğu Barış Konferansı’nın hazırlık çalışmalarını aksatmakla suçladı. Konferansa “ne pahasına olursa olsun” katılacağı gibi bir anlam çıkarılmaması gerektiğini vurgulayan Abbas, İsrail’le ortak bir barış belgesi hazırlanması konusunda zamanın daralmakta olduğu uyarısında bulundu.

Rice bugün Londra’da Ürdün Kralı Abdullah’la görüşecek ve barış konferansı için Amman hükümetinin desteğini arayacak.

Bu arada İsrail Başbakanı Ehud Olmert, bugün Moskova’ya gidiyor. Olmert, bir gün sürecek ziyaret sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le, İsrail-Filistin barışı, İran’ın nükleer programı ve diğer bölgesel konuları görüşecek.

XS
SM
MD
LG