Erişilebilirlik

17 Ekim Amerikan Basınından Özetler


New York Times, Ermeni tasarısına Amerikan Kongresinde verilen desteğin giderek azaldığını duyuruyor. Haberde, Türkiye’den ve Beyaz Saray’dan gelen uyarıların bunda etkili olduğu vurgulanıyor:

"Türk hükümeti, bağlayıcı olmayan ve daha çok sembolik önem taşıyan tasarıya karşı yoğun lobi faaliyeti yürüttü. Ancak Kongre üyeleri, tasarıya verilen desteğin azalmasında Türkiye’nin bazı önemli askeri tesisleri Amerika’nın kullanımına kapatma ihtimalinin ve Kuzey Irak’a girme tehdidinin etkili olduğunu söylüyor. Bush yönetimi ve bazı üst düzey Amerikalı generaller, tasarının kabul edilmesinin Amerika’nın Irak’taki faaliyetlerine büyük zarar vereceğini belirterek, Cumhuriyetçi Kongre üyelerinin tasarıya verdikleri desteği geri çekmesi için yoğun baskı uyguladı."

Christian Science Monitor, soykırım tasarısı ve PKK saldırıları karşısındaki tavrı nedeniyle Türkiye’yi suçlamanın kolaycı bir yaklaşım olduğunu belirtiyor ve Kongre üyeleri ile Beyaz Saray’ın öncelikli olarak kendi yaklaşımlarını sorgulaması gerektiğinin altını çiziyor:

"Kongre üyeleri, başkalarının geçmişte yaptığı hataları değerlendirmek veya Amerika’nın savaş çabalarını baltalamak yerine, Amerika’nın adını lekeleyen uygulamaları düzeltmeye çalışırlarsa çok daha doğru bir iş yapmış olurlar. Yıllardır Iraklı Kürtlere koruma sağlayan Amerika’nın, bunun karşılığında terörist liderlerin yakalanmasını ve terör kamplarının kapatılmasını istemesi de çok büyük bir talep değildir."

Washington Times, Heritage Vakfı Dış Politika Araştırmaları Merkezi’nin müdürü Helle Dale’in soykırım tasarısıyla ilgili bir makalesine yer veriyor. Dale, 1915 olaylarının soykırım olduğunu kabul ediyor ancak tasarının Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesinin, Amerika’nın ulusal güvenliğine zarar vereceğini belirtiyor:

"Ermeni soykırımı geçmişte kaldı ve biz bugünde yaşıyoruz. Bugünün önceliği de Irak’ta istikrarın sağlanması olmalıdır. Amerikalı Ermeniler uzun süredir geçmişte yapılan hataların tanınması için mücadele veriyor. Gelinen noktada sevinçleri anlaşılabilir bir şey ama Amerikalı Ermeniler şimdi susmalı ve bu tasarının şu anda vatanları olan ve onların en müreffeh etnik gruplardan biri olmasına imkan sağlayan Amerika’ya verebileceği potansiyel zararı düşünmelidirler. Kongredeki liberaller de, Türkiye’yi bir araç olarak kullanıp Bush yönetiminin Irak’taki çabalarına ciddi bir darbe vurmaya çalışıyor.”

Washington Post, Irak Devlet Başkan Yardımcısı Tarık Haşimi’nin Ankara ziyaretini, Türkiye’nin olası bir sınır ötesi operasyonunu önleme çabası olarak değerlendiriyor. Haberde, Haşimi’nin siyasi çözüm istediği kaydediliyor:

"Başbakan Erdoğan’ın Bağdat yönetiminden Kuzey Irak’taki PKK bürolarını kapatmasını, örgütün yöneticilerini Türkiye’ye teslim etmesini ve PKK’nın Irak’taki hesaplarına el konmasını istediği belirtiliyor. Erdoğan, hazırlanan tezkerenin Mecliste kabul edilmesinin hemen bir operasyon başlayacağı anlamına gelmediğini söyledi ve operasyonun gerekli olması durumunda doğru zamanda, doğru yerde ve en iyi sonucu alacak biçimde yapılacağını vurguladı. Bir operasyonun Irak’ın göreceli olarak en istikrarlı bölgesi olan Kuzey Irak’ta kargaşaya yol açacağından endişe eden Amerikalı ve Iraklı yetkililer, Türkiye’den sınır ötesi bir operasyon yapmamasını istiyor."


XS
SM
MD
LG