Erişilebilirlik

15 Ekim Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Ermeni soykırımı tasarısıyla ilgili olarak yaptığı sert uyarıya yer veriyor. Haberde, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, tasarının bu hafta gündeme geleceği yönündeki açıklamasına yer veriliyor ve başkan Bush’un, Pelosi’ye bu konuda bir uyarıda bulunmadığı aktarılıyor:

"Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, üst düzey iki yetkiliyi Ankara’ya göndererek, Bush yönetiminin, tasarının Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesini önlemek için elinden geleni yapacağı konusunda güvence vermeye çalıştı. Türk hükümeti ise Washington büyükelçisini geri çağırdı ve Türk-Amerikan İşadamları Konseyi’nin Salı günü New York’ta yapacağı bir toplantıyı iptal etti. Türklerin soykırım konusundaki tepkisi, Amerika ile Irak’ın ayrılıkçı Kürt gerillaları engelleme konusundaki başarısızlığından kaynaklanan hayal kırıklığının giderek arttığı bir döneme denk geldi."

Washington Times da Ermeni soykırımı tasarısı ile PKK’nın giderek artan saldırılarının üst üste gelmesinin, Türkiye-Irak sınırındaki durumu çok tehlikeli bir noktaya getirdiğini yazıyor. Gazete, Türkiye’de PKK saldırılarına yönelik tepkilerin doruk noktasına ulaştığı bir dönemde, soykırım tasarısının gündeme gelmesini, “yangına körükle gitmek” olarak yorumluyor:

"Şu anda yapılması gereken iki şey var: İlk olarak, Kongre’deki sorumluluk sahibi insanlar, Türkiye gibi önemli bir müttefikle ilişkilere daha fazla zarar vermemesi için Ermeni soykırımı tasarısını mezara gömmelidir. İkinci olarak da Washington, Irak hükümetine, özellikle de Kürtlere, PKK’nın etkisiz hale getirilmesi konusunda baskı yapmalıdır. Ankara’nın Irak sınırlarından içeriye asker göndererek tehlikeli ve istikrarsızlığa hizmet edecek bir adım atmasını önlemenin yolu budur."

Los Angeles Times yazarı Niall Ferguson ise 90 yılı aşkın bir süre önce yaşananlardan dolayı bugünkü Türk hükümetinin sorumlu tutulamayacağını vurguluyor. Soykırımın yaşandığını öne süren Ferguson, buna rağmen tasarının yanlış bir zamanda gündeme geldiğini ve Türk-Amerikan ilişkilerine zarar verdiğini savunuyor:

"Ermeni soykırımı konusunu gereksiz yere gündeme getirmek, bizim Ankara’daki itibarımızı azaltır mı artırır mı? Türkiye Cumhurbaşkanı ile başbakanının sert tepkileri, bu sorunun cevabını veriyor. Asıl saçmalık 1915’teki soykırımın, 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti tarafından değil, Birinci Dünya Savaşı sonrasında yıkılan Osmanlı İmparatorluğu tarafından gerçekleştirilmiş olması. Eğer Irak’ta yeni bir soykırım gerçekleşirse ve Amerika bunu önleyemezse, başkaları kadar sorumsuz ve kibirli davranan Kongre de bunun sorumlusu olacaktır."

New York Times Kuzey Irak’taki bölgesel yönetimin, yabancı firmalarla imzaladığı petrol anlaşmalarının yasallığının şüpheli olduğunu yazıyor. Kürtlerin, ulusal petrol yasasını hiçe saydığını belirten gazete, Bush yönetimini de duruma seyirci kalmakla suçluyor.:

"Tek amaçları kar etmek olan yabancı petrol firmaları, anlaşmaların yasal olarak ne kadar geçerli olduğuyla veya Irak’taki kargaşayı artıracak olmasıyla ilgilenmiyor. Beyaz Saray, -ister Amerikalı olsun, ister yabancı- bu petrol firmalarına, izledikleri yolun tehlikeleri konusunda sert bir uyarıda bulunmalıdır. Ayrıca şeffaf, denetlenebilir ve bütün Iraklıların çıkarlarına uygun bir sistem kurmaları konusunda bu firmalardan Iraklı yetkililere baskı uygulamasını istemelidir. Aksi taktirde Irak’taki kargaşa devam edecektir."

XS
SM
MD
LG