Erişilebilirlik

Çin'de Komünist Parti Kongresi Başladı


Çin Komünist Partisi’nin 17’inci kongresi başladı. Delegeler ülkenin yeni liderlerini belirleyecek ve beş yılda uygulanacak politikaların ana hatlarını çizecek.

Devlet Başkanı Hu Jintao, açılış konuşmasında Çin’in gayrı safi milli hasılasını 2020 yılında, 20 yıl öncesine göre dört kat artıracaklarını bildirdi. Hu ayrıca, Tayvan’ı, bağımsızlık ilan etmemesi konusunda uyardı.

Kongre sözcüsü Li Dongşeng, Komünist Parti’nin siyasi reformların devamına karar vereceğini, ancak Batı’nın siyasi modelini hiçbir zaman kopyalamayacağını söyledi. Sözcü hukuk sistemini kuvvetlendirecek ve yolsuzluklarla mücadeleyi hızlandıracak reformlara ağırlık verileceğini de kaydetti.

İki binden fazla parti delegesinin Devlet Başkanı Hu’yu yeni bir beş yıllık dönem için görevlendirmesi ve partinin yürütme kurulu olan Siyasi Büro’ya dokuz yeni üye seçmesi bekleniyor.

Dokuz gün sürecek olan Çin Komünist Parti Kongresi ülkede sosyal huzursuzlukların arttığı bir dönemde toplandı. Başkent Pekin’de çok sıkı güvenlik önlemleri alınırken kongre sırasında toplumsal olayların çıkmasını önlemek için rejim aleyhtarı eylemcilerin gözaltına alındığını belirten haberler alınıyor.
XS
SM
MD
LG