Erişilebilirlik

'Tasarı 16 Kasım'dan Önce Genel Kurul'da'


Ermeni soykırım iddialarıyla ilgili tasarının 16 Kasım’dan önce Temsilciler Meclisi genel kuruluna geleceği belirtiliyor. ABC televizyonuna konuşan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, tasarıyı genel kurula getireceğini yineledi.

Nancy Pelosi tasarının bağlayıcı olmadığının altını çizerek, daha önce 23 ülke tarafından onaylanan bir bildiri olduğunu savundu. Pelosi, Amerika’nın, bu bildiriyi yayınlayan 24’üncü ülke olacağını söyledi.

Tasarının genel kurulda kabul edilmesinin, Amerikan askerlerini zor durumda bırakacağı uyarıları hatırlatılan Pelosi, “askerlerimize asıl zarar veren konular Ebu Gureyb, Guantanamo ve işkencelerdir,” şeklinde yanıt verdi.
Temsilciler Meclisi’ndeki Demokrat Partili çoğunluk lideri Steny Hoyer da, genel kuruldaki oylamaların programını kendisinin hazırladığını söyledi ve tasarının 16 Kasım’dan önce genel kurula geleceğini belirtti.

Fox Haber Kanalı’ndaki bir programa katılan Hoyer, Türkiye’nin Amerika için hayati öneme sahip olduğunu doğruladı, ancak “Amerika, Türkiye için daha da fazla hayati önem taşıyor. Son yarım yüzyılda Türk-Amerikan ilişkilerinden en fazla yarar sağlayan ülke Türkiye oldu,” diye konuştu. Hoyer Ermeni tasarısının Erdoğan hükümetini ve Türk ulusunu hedef almadığını sözlerine ekledi.

Steny Hoyer ayrıca, Türkiye’nin gündeminde PKK gibi daha kritik bir konu bulunduğunu söyledi. PKK’nın Irak’ta barındığını ve Türkiye’ye saldırılar düzenlediğini kaydeden Hoyer, buna engel olmak için Türkiye’yle birlikte çalışılması gerektiğini belirtti.

Aynı programa katılan Cumhuriyetçi Partili milletvekili John Boehner ise, tasarının Temsilciler Meclisi genel kuruluna getirilmesini, “Yeni Kongre’nin bu yıl içinde yapabileceği en sorumsuz şey” ifadesiyle tanımladı.

John Boehner, Ermenilerin yaklaşık 90 yıl önce çektiği acıların aşırı olduğundan kuşku duymadığını, ancak 90 yıl önce yaşanan bir olayın Washington’daki politikacılar tarafından değil, tarihçiler tarafından değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyetçi milletvekili, Türkiye’yi terörle savaşta ‘Amerika’nın çok önemli bir müttefiki’ diye niteledi ve Temsilciler Meclisi başkanının soykırım iddialarını savunan tasarıyı genel kurula getirmemesi gerektiğini açıkladı. Boehner, tasarı genel kurula gelse bile geçeceğinden emin olmadığını kaydetti.

Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili tasarı geçen Çarşamba günü Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda 21’e karşı 27 oyla kabul edilmişti.
XS
SM
MD
LG