Erişilebilirlik

Almanya'da Afganistan Tartışması Bitmedi


Alman Federal Meclisi, geçen Cuma yapılan oylamada, Afganistan'da görev yapan Alman askerlerinin görev süresini bir yıl uzatma kararı aldı. Ancak bu karara rağmen, ülkede konuyla bağlantılı tartışmalar sona ermedi.

Cuma günkü oylamada, Afganistan'da görev yapan Alman askerlerinin ve altı Tornado keşif uçağının görev süresinin uzatılmasını öngören karar tasarısı, 454 oyla kabul edildi. Oylamada 79 milletvekili ‘hayır’, 48 milletvekili de çekimser oy kullandı. Almanya Afganistan'da altı yıldır asker bulunduruyor. ISAF çerçevesinde Afganistan'da yaklaşık 3 bin 500 Alman askeri görev yapıyor. Alman ordusunun Afganistan'ın kuzeyinde üstlendiği görev, son aylarda ardı ardına Alman askerlerinin suikastlara kurban gitmesi sonucunda tekrardan tartışmaya açılmıştı. Almanya Savunma Bakanı Franz Josef Jung, oylama sonrasında yaptığı açıklamada, Alman silahlı kuvvetlerinin işgalci güç olmadığını belirtti ve terör saldırılarının kendilerini yıldırmayacağını vurguladı.

Almanya’da özellikle muhalefet ve barış hareketi, Almanya’nın Afganistan stratejisini değiştirmesini, güvenlik ve kalkınma politikalarının kesin çizgilerle ayrılmasını, Alman ordusunun ülkeden geri çekilerek, insani yardımların arttırılmasını talep ediyor. Bu arada Yeşiller Partisi’nin son kurultayında alınan karardan sonra, Yeşiller milletvekillerinin büyük bir bölümü Alman askerlerinin görev süresinin uzatılmasına karşı oy kullandı yada çekimser kaldı. Son haftalarda Yeşiller’in bu bağlamda yaşadığı tartışmalar, partinin tekrardan sola mı kaydığı sorusunu beraberinde getirmişti. Yeşiller Avrupa Parlamentosu milletvekili Cem Özdemir, partisi içinde bir Afganistan krizini yaşandığını doğruluyor.

Eski Almanya Federal Savunma Bakanı Peter Struck’un‚ ‘Almanya’nın güvenliği Hindukuş dağlarında savunuluyor’ sözü zihinlerde kalan bir cümle. Almanya bu uğurda geçen beş yıllık askeri angajmanında 3 milyar Euro’dan fazla harcama yaptı.

XS
SM
MD
LG