Erişilebilirlik

Putin Moskova'da Sarkozy İle Görüştü


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran'ın nükleer enerji programının daha saydam olması gerektiğini söyledi. Moskova’da Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’le görüşen Putin, buna rağmen İran’ın nükleer silah geliştirdiğini gösteren bir kanıt bulunmadığını vurguladı.

Putin-Sarkozy görüşmesinde Kosova, Suriye ve Lübnan’daki gelişmelerin yanı sıra İran’ın nükleer enerji programının da ele alındığı öğrenildi. Ancak iki lider görüşmeden sonra yaptıkları ortak basın toplantısında sadece İran konusuna değindi. Putin, İran’ın nükleer enerji programında daha saydam bir politika izlemesi gerektiğini ancak programın bir tehdit oluşturmadığını söyledi.

Vladimir Putin, İran’ın nükleer silah geliştirmeye çalıştığını gösteren somut kanıt bulunmadığını, dolayısıyla Tahran hükümetinin böyle bir planı olduğunu sanmadığını söyledi. Putin, bununla birlikte, Moskova hükümetinin, İran'ın nükleer programının mümkün olduğu kadar saydam olması görüşüne katıldığını belirtti.

Tahran hükümetinin saydamlık yolunda yeni adımlar attığını Fransa’nın da kabul ettiğini söyleyen Rusya Devlet Başkanı, ülkesinin bu konuda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’yle işbirliğini sürdüreceğini açıkladı. Rusya, Amerika, İngiltere ve Fransa’nın İran’a karşı yeni yaptırımlar uygulanması girişimlerine şiddetle karşı çıkıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Putin’in sözlerinin, İran’a yapacağı ziyaretin öncesine rastladığı için, daha da önemli olduğunu söyledi.

Sarkozy, İran'ın işbirliğine gitmeyi düşündüğü yolunda belirtiler bulunduğunu ancak Fransa’nın İran’ın olup bitenler hakkında Rusya’dan farklı düşündüğünü söyledi. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner’in geçen ay İran’ın nükleer silah geliştirmesinin mutlaka durdurulması ve bunun için savaş dahil her yola hazır olunması gerektiğini söylemesi, hem tendi ülkesi hem de diğer ülkelerde geniş yankı yaratmıştı. Aradan 24 saat geçmeden Başbakan François Fillon da “savaş” sözünü telaffuz etmeden “ İran’ın nükleer silahlara sahip olduğu bir gerçektir. Ancak savaş seçeneğinden kaçınmak için tüm yollar denenmelidir. Dışişleri bakanımız durumun tehlikeli olduğu ve ciddiyetle ele alınması gerektiği konusunda haklıdır” demişti.

Putin-Sarkozy görüşmesinde Rusya ve Fransa arasındaki ticari ilişkiler de ele alındı. Putin, iki ülke arasındaki ticaret hacminin, 2006’da, bir önceki yıla kıyasla yüzde 37 artarak 13 buçuk milyar dolara çıktığını, bu yılın ilk 6 ayı içinde ise bu rakamın 7 milyar doları geçtiğini söyledi. Bu arada Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkoz’nin, Moskova’da “Memorial” adlı Çeçen savaşına karşı çıkan bir sivil toplum örgünü ziyaret etmesine karşı olmadığını söyledi ama sitem etti.

Putin, sivil toplum örgütlerinin hükümeti eleştirebilmesinin iyi bir şey olduğunu ancak bu tür örgütlerin yabancı hükümetlerin maşası olmaması gerektiğini söyledi. Kremlin’in yabancı ülkeler hesabına çalıştıkları gerekçesiyle birçok sivil toplum örgütünü kapatması eleştirilere yol açmıştı.

XS
SM
MD
LG