Erişilebilirlik

10 Ekim Amerikan Basınından Özetler


Washington Post, Ermeni soykırımı iddialarının Kongre’de oylanmasının, Amerika’nın güvenliğine zarar vereceği görüşünde. Gazete, tasarının kabul edilmesi durumunda Türkiye’nin İncirlik Üssü’nün kullanımı konusunda sorun çıkartabileceğini ve Kuzey Irak’a operasyon konusunda daha serbest davranabileceğini yazıyor:

“Türkiye’de yazarlar ve aydınlar resmi yaklaşımın değişmesi konusunda çaba harcıyor; Ermenilerle Türkler arasında resmi ve gayrı resmi görüşmeler yavaş da olsa ilerliyor. Kongre’nin alacağı bir karar bütün bu çabalara zarar verebilir. Amerika’nın yaşamsal öneme sahip güvenlik çıkarlarına vereceği zarar göz önüne alındığında Ermeni soykırımı tasarısına sadece önemsiz bir tasarı deyip geçilemez. Bu tasarının kabul edilmesi tehlikeli sonuçlar doğuracak büyük bir sorumsuzluk örneği olacaktır.”

Los Angeles Times, Türk-Amerikan ilişkilerinin taşıdığı öneme rağmen, Ermeni soykırımı tasarısına destek veriyor. Gazete, tasarının kabul edilmesi durumunda Türk-Amerikan ilişkilerinin zarar göreceğini savunan Temsilciler Meclisi üyesi Jane Harman’ı bu tavrından dolayı eleştiriyor:

“Kongre üyeleri, kötü bir olayı doğru bir şekilde adlandırdıkları zaman kendilerini takdir etmeyi severler. Ancak asıl cesaret gösterisi, koşullar uygun olmadığında da gerçeği konuşabilmektir. Dışişleri Komisyonu tasarıyı kabul etmeli ve Washington da tarihin kabul ettiği bir gerçeği resmi olarak dile getirme cesaretini göstermelidir.”

New York Times, Amerika’nın itirazına rağmen Türk ordusunun Kuzey Irak’ta operasyon düzenlemesi konusunda yeşil ışık yakıldığını belirtiyor ve Başbakan Erdoğan’ın bu konuda geçmişe kıyasla daha kararlı göründüğünü vurguluyor:

“Her ne kadar ihtimal verilmese de Türk ordusunun Kuzey Irak’a bir operasyon düzenlemesinin sonuçları çok kapsamlı olacaktır. NATO üyesi olan Türkiye, bölgenin en güçlü ordusuna sahip. Türkiye’nin Irak konusunda Amerika’ya verdiği destek yaşamsal önemde. Irak’taki Amerikan askerlerinin lojistik desteği İncirlik üssü üzerinden karşılanıyor. Türkiye, Amerika ve Irak arasındaki ilişkilerin karmaşıklığına dikkat çeken bazı uzmanlar, Türkiye’nin askeri bir operasyon konusunu son çare olarak görmeye devam edeceğini vurguluyor.”

USA Today, Bush yönetiminin terör zanlılarına işkence yapılmasının önünü açan yaklaşımını eleştiriyor. Gazete, zanlılara kötü muamelenin Amerika’nın çıkarlarına zarar verdiğini savunuyor:

“Beyaz Saray uygulanan bu politikalar sayesinde faydalı bilgiler alındığını öne sürüyor. Bu bilgiler gizli olduğu için, bu konuda bir değerlendirme yapabilecek durumda değiliz. Bununla birlikte yönetimin, üzerinde uzlaşılmış ulusal bir politika uygulamak yerine gizli uygulamalarını sürdürmesi, tartışmaları da beraberinde getiriyor. Ancak Amerika’nın kendi kuruluş ilkelerine hala bağlı olduğunu göstermesi, çok daha kazançlı çıkmasını sağlayacaktır.”
XS
SM
MD
LG