Erişilebilirlik

Operasyon Yetkisi


Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan Terörle Mücadele Yüksek Kurulu’nda (TMYK) ilgili tüm kuruluşlara ‘sınır ötesi operasyon’ da dahil PKK’ya karşı her türlü önlemi alma yetkisinin verilmesi kararlaştırıldı.

Doğu ve Güneydoğu’dan üstüste gelen terör saldırıları üzerine Ankara’da alarma geçen devletin üst organları kuzey Irak’a sınır ötesi operasyon da dahil PKK’ya karşı her türlü önlemin alınması için son hazırlıklarını yapıyor. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen ‘terör zirvesi’nin ardından Başbakanlık’ta da TMYK toplandı. Yaklaşık 3.5 saat süren toplantıya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Vekili Tümgeneral Atila Onkök, Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Rafet Akgünay, MİT Müsteşarı Emre Taner ve Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal katıldı.

Toplantıyla ilgili yapılan yazılı açıklamada kurulda Şırnak’ta sivil ve güvenlik güçlerine yöneltiler saldırılar başta olmak üzere terörle mücadele kapsamında alınması gereken ek önlem ve yöntemler görüşüldü.

PKK ile mücadelede ‘gerektiğinde’ sınır ötesi operasyon dahil her türlü önlemin alınacağına dikkat çekilen açıklamada, PKK’nın son dönemde halk desteğini kaybettiği ve terör eylemlerini artırma gayreti içinde olduğu tespiti yapıldı ve Türkiye’de güven ve refahı arttıracak faaliyetlerin ‘hız kesmeden’ sürdürülmesi kararlaştırıldı.

Açıklamada, “terör örgütünün komşu bir ülkedeki mevcudiyetini sona erdirmeye yönelik olarak önümüzdeki süreçte gerektiğinde sınır ötesi operasyon dahil olmak üzere hukuki, ekonomik ve siyasi her türlü tedbirin alınması, terör ve teröristlerle etkili yöntemlerle kararlı bir şekilde mücadeleye devam edilmesi konusunda görevli kurum ve kuruluşlara gerekli emir ve talimatlar verilmiştir” ifadesi yer aldı.


XS
SM
MD
LG