Erişilebilirlik

Nobel Ödülleri Sahiplerini Buluyor


2007 Nobel Tıp ödülünü, genler üzerinde araştırma yapan iki Amerikalı bilim adamıyla bir İngiliz doktor aldı.

1 buçuk milyon Dolar’lık ödül Amerikalı Mario Capecchi ve Oliver Smithies ile İngiliz Martin Evans arasında paylaşılacak.

Üç bilim adamının fareler üzerinde geliştirdiği araştırma tekniği, değişime uğrayan genlerin insan sağlığını nasıl etkilediğini öğrenmede yeni imkanlar yaratıyor.

Nobel tıp ödülünün, kök hücre üzerindeki çalışmaları da kapsayan araştırmaya verilmesinin, bu tür araştırmalarla ilgili olarak Amerika’da devam eden tartışmaları alevlendirmesi bekleniyor. Bush yönetimi dini nedenlerle kök hücre araştırmalarını sınırlamış bulunuyor. Bush yönetiminin bu politikasına karşı çıkanlar, kök hücre araştırmalarının hayat kurtaracak tedavi imkanları yaratacağını savunuyor.

Nobel Fizik Ödülü bugün, kimya ödülü yarın, edebiyat ödülü de Perşembe günü açıklanacak. Prestijli Nobel Barış Ödülü’nün sahibi ise Cuma günü Norveç’in başkenti Oslo’da açıklanacak.

Barış ödülüne adaylar arasında, küresel ısınmaya karşı mücadelesi nedeniyle, Amerika’nın eski başkan yardımcısı Al Gore da bulunuyor.

Sefaletten Tıp Fakültesine

Nobel Tıp Ödülü’nü kazanmak, çocukluğu büyük sıkıntılar içinde geçen Utah Üniversitesi profesörlerinden Mario Capecchi için büyük onur kaynağı oldu.

1937 yılında İtalya’nın Verona kentinde doğan Capecchi’nin şair annesi, İtalya’nın Nazi’lerle ittifakına karşı çıktığı için Dachau Toplama Kampı’na gönderildi. O tarihte daha dört yaşında olan Capecchi beş yılını sokaklarda aç ve sefil geçirdi, kendisi gibi sokak çocuklarının kurduğu çetelere katıldı.

Savaşın sona ermesiyle birlikte toplama kampından kurtulan anne, oğlunu bir hastanede buldu. Anne-oğul Amerika’ya geldi ve dayısı, onun tıp dünyasıyla tanışmasını sağladı.

XS
SM
MD
LG