Erişilebilirlik

İngiliz Hükümetine 'Mülteci' Eleştirisi


İngiltere hükümeti ülkeye sığınmak isteyenlerin hassasiyetlerini dikkate almayarak, bazı grupları insan hakları uygulaması açısından riskli ülkelerine geri göndermeye çalışmakla suçlanıyor.

Hükümetin Irak ve Sudan gibi ülkelerden gelerek sığınma hakkı arayan bazı mültecileri geri gönderme kararı, buradaki insan hakları grupları tarafından kınandı. Bu gruplar, İngiliz hükümetinin, Darfur’dan kaçarak sığınma hakkı isteyen üç kişiyi Sudan’a gönderme kararı vermesinin İngiliz Yargıtayı’nca bozulduğuna, ama hükümetin buna rağmen mahkeme kararına karşı temyize gittiğine işaret ediyorlar. Hükümet, çatışmanın Darfur’da olduğunu, sözkonusu üç kişinin ise başkent Hartum’a gönderileceğine işaret ediyor. Darfur mültecilerine ilişkin kampanya yürüten insan hakları grubu Ageis Vakfı’ndan James Smith ise, Sudan’a geri gönderilen bu tür mülteci adaylarının işkenceye maruz kaldığı yolunda kanıtlar bulunduğunu söylüyor ve İngiliz hükümetini bu kanıtları görmezlikten gelmekle suçluyor:

“Hükümetin yargıya söylediği, eğer bu insanlar Hartum’a gönderilirse havaalanında ya da başka bir yerde alıkonularak işkenceye tabii tutulmayacakları yolunda. Aegis ise aksine kanıtlar göstermeye çalışıyor. Ama onlar bunu ve Birleşmiş Milletler Mülteci Dairesi’nin, ‘Darfur’dan gelen ve İngiltere’de sığınma hakkı arayan kişilerin geri gönderilmemesi’ yolundaki tavsiyesini görmezlikten geliyorlar.”

Başbakan Gordon Brown’u bu konuda eleştirenler, mevcut hükümetin Iraklı mülteciler konusunda da bekleneni yapmadığını iddia ediyorlar. Örneğin Uluslararası Af Örgütü, mültecilik başvuruları başarısız olan Iraklıların zorla geri gönderilmesinde İngiltere’nin kilit oyuncu ülkelerden birisi olduğunu söylüyor. Uluslararası Af Örgütü’nün bir raporuna göre,İngiltere Avrupa’daki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında en çok sayıda Iraklı mülteciyi geri yollayan ülke konumunda. Mülteci statüsü arayan ya da halihazırda mülteci olanlarla ilgili kampanyalar yürüten Mülteci Konseyi basın yetkilisi Hannah Ward ise hükümetin Avrupa çapındaki mülteci aleyhtarı baskılara boyun eğdiğini ileri sürüyor:

“Biz, hükümetin insanlara ‘Bu ülkeye gelmeyin’ şeklinde bir mesaj yollamak gereğini hissettiğini düşünüyoruz. Hükümetin mülteci sayısı konusunda oldukça endişeli olduğunu ve bu sayıyı indirme konusunda çok fazla çaba ve para harcadığını biliyoruz. İngiltere’ye gelerek mültecilik statüsü arayanların sayısı 2002’den bu yana dramatik biçimde düştü.”

Hükümetin bu konuda neler yapması gerektiği konusunda ise Ageis Vakfı’ndan James Smith, ilgili hükümet kuruluşları nezdinde, uluslararası platformlarda olduğu gibi hareket edilmesi gerektiğini kaydediyor:

“Siyasi liderler bol bol konuşuyor. Bu güçlü liderlik özelliğini belki uluslararası alanda, medya önünde ya da Birleşmiş Milletler’de gösterirken, aynı şeyi kendi hükümet üyeleri, özellikle de İçişleri Bakanlığı nezdinde de yapmalı ve hükümet düzeyinde politikaların tutarlı ve uygulanır olmasının beklendiğini vurgulamalıdır.”

Bir hükümet sözcüsü ise, hükümetin Zimbabve, Darfur ve Burma gibi yerlerdeki insan haklarının durumu konusunda endişeleri olmakla beraber, bu yerlerdeki herkesin baskı riski altında bulunmadığına işaret etti ve herbir mülteci başvurusun tek tek bireysel olarak incelenerek karar verildiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG