Erişilebilirlik

Seçimi Müşerref Kazandı


Pakistan'da yapılan devlet başkanlığı seçimini Pervez Müşerref kazandı. Ancak Anayasa Mahkemesi seçim sonucunu iptal edebilir.

Parlamento'da yapılan oylamada, Müşerref 252 oy aldı. Üç oy geçersiz sayılırken, Müşerref'in rakibi emekli yargıç Wajihuddin Ahmet iki oy aldı. Muhalefet seçimi boykot etti. Müşerref, yerel meclislerde yapılan oylamaların da büyük çoğunluğunda kazandı.

Ancak, Pakistan Anayasa Mahkemesi Müşerref'in adaylığının yasal olup olmadığına karar verene kadar, seçim sonuçları resmen ilan edilmeyecek. Anayasa Mahkemesine başvuran muhalefet, Müşerref'in hem Genelkurmay Başkanı hem de Devlet Başkanı olamayacağını savunuyor. Mahkeme davayı 17 Ekim tarihinde görüşecek.

Müşerref, yeniden Devlet Başkanı seçildiği takdirde Genelkurmay Başkanlığı'ndan istifa edeceğini duyurmuştu. Hatta, Müşerref, Genelkurmay Başkanlığı için adayını belirledi.

Bu arada, dün Müşerref eski Başbakan Benazir Butto için af ilan etti. Yolsuzluk yapmakla suçlanan Butto, bu sayede Pakistan'a dönebilecek. Böylece Ocak ayında yapılması öngörülen genel seçimlerden sonra Pakistan'da iktidar paylaşımına gidilebilir.

XS
SM
MD
LG