Erişilebilirlik

4 Ekim Amerikan Basınından Özetler


Boston Globe gazetesi, bazı çevrelerde dile getirilen ‘Irak’taki Amerikan birliklerinin ülkenin kuzeyindeki Kürt bölgesine çekilerek burada bütün Ortadoğu’ya örnek oluşturacak demokratik bir yönetim kurma’ önerisini “yeni muhafazakar bir fantazi” olarak nitelendiriyor. Harvard Üniversitesinden Matan Chorev’in kaleme aldığı makalede, Amerikan birliklerinin Irak’tan tamamen çekilme planı çerçevesinde geçici olarak Kuzey Irak’ta konuşlanabileceği ama kalıcı olmasının sakıncalı olacağı görüşü savunuluyor:

“Böyle bir plan Türkiye ile danışarak ve işbirliği içinde hayata geçirilirse, bölgesel Kürt hükümetiyle birlikte Kürdistan’ın dağlık bölgelerinde saklanan militanların peşine düşülebilir ve bu da Irak’ta çatışmanın bütün bölgeye yayılmasını önleyici bir işlev görebilir. Ancak Kuzey Irak’taki Amerikan varlığı Türkiye’nin büyük ölçüde özerk bir Irak Kürdistanı konusundaki endişelerini yeterince gideremezse, Amerika stratejik bir müttefikini kaybetmek ve bölgesel bir kargaşaya daha fazla sürüklenmek gibi bir durumla karşı karşıya kalabilir.”

Christian Science Monitor
, Rusya devlet başkanlığına aday olan eski satranç şampiyonu Garry Kasparov’un kazanma şansı olmadığını kendisinin de bildiğini belirtiyor. Yapılan yorumda Kasparov önderliğindeki “Diğer Rusya” grubunun seçimi kazanmayı değil, demokratik hakları savunmayı amaçladığı kaydediliyor:

“Putin’in 2000 yılındaki devlet başkanlığı seçimini kazanmasından bu yana Rusya’da enflasyon, işsizlik ve yoksulluk azaldı, refah düzeyi arttı. Bütçe, petrol gelirlerindeki yükselişin de etkisiyle, fazla vermeye başladı. Anketlere göre, Putin kendi yerine kimi aday gösterirse seçtirebilecek durumda. Diğer Rusya adlı grubun amacı ise, tıpkı başka ülkelerde baskı gören muhalif hareketler gibi, bir duruş sergilemek, demokratik değerleri ve insan haklarını savunmak, insanların bir araya gelebileceği bir ortam yaratmak ve halka bir alternatif sunmak.”

New York Times
, Kuzey Kore’nin nükleer programını açıklamayı ve ana atom reaktörünü kapamayı kabul etmesini diplomasinin zaferi olarak görüyor. Anlaşmanın karşılıklı tavizlerle mümkün olduğunu yazan gazete, bu başarının tam da Bush yönetiminin dış politikada zafere ihtiyaç duyduğu dönemde sağlandığına dikkat çekiyor:

“Kuzey Kore’nin nükleer malzemelerinin ve silahlarının imhasını öngören bir sonraki aşama, çok daha zor olacaktır. Pyongyang çok daha fazla ve yüksek maliyetli taleplerde bulunacaktır. Ancak dış politikada böylesine somut bir başarı kazandıktan sonra Başkan Bush’un Kuzey Kore ile varılan anlaşmadan gerekli dersleri çıkartacağını ve İran’ın nükleer programı konusunda da aynı yaratıcı, esnek ve kararlı tavrı uygulayacağını umuyoruz.”

Los Angeles Times
gazetesi ise, uzaya gönderilen ilk insan yapımı araç olan Sputnik’in bundan tam 50 yıl önce fırlatıldığını hatırlatıyor. Sovyet yapımı Sputnik’in Soğuk Savaşı uzaya taşıdığını kaydeden gazete, Moskova’nın bu başarısının Amerika’yı da uzay çalışmalarına ağırlık vermeye zorladığını vurguluyor.

XS
SM
MD
LG