Erişilebilirlik

Olmert - Abbas Görüşmesi


İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas, gelecek ayki Orta Doğu barış konferansına sunulacak ortak belgenin hazırlanmasını istedi.

Bugün Kudüs’te bir araya gelen iki lider, Filistin devleti kurulması çağrısı yapılan ortak belgeyi ele aldı.

Olmert’in sözcüsü, İsrail ve Filistin heyetlerinin önümüzdeki haftalarda sık sık bir araya gelerek belge üzerinde çalışacaklarını söyledi.

Öte yandan Amerika Dışişleri bakanı Condoleezza Rice’in, gelecek hafta Orta Doğu’ya giderek taraflar arasında görüş ayrılıklarını gidermeye çalışacağı açıklandı.

Ortak Taslak

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas Kasım'da ABD'de yapılması planlanan Uluslarası Konferans'ta sunulacak ortak bir taslak hazırlamak üzere bir kere daha biraraya geldi.

Ancak bu sefer iki liderin zirvesine ilk kez müzakere heyetleri de katıldı. Zirvede müzakere heyetlerinin ortak metin üzerinde gelecek hafta başından itibaren çalışmaya başlamalarına karar verildi. Öte yandan iki liderin konferansa kadar görüşmelere devam edecekleri de açıklandı.

Zirveden bu kararlar çıktı çıkmasına ancak hazırlanması sözkonusu ortak metin konusunda taraflar arasında ciddi görüş ayrılıkları var.

Uluslarası Konferansa nihai bir deklerasyonla gitmek isteyen Filistin tarafı, sunulacak metinde Kudüs'ün statüsünün, Filistin Devleti'nin sınırlarının ve mültecilerin geri dönüş hakları konularının net olarak belirlenmesini istiyor.

İsrail tarafı ise ortak açıklamada kesin ifadeler kullanılmasına taraftar değil.

Bu görüş ayrılıklarına rağmen taraflar barış konusunda umutlu. Öyle ki Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas konferans sonrasındaki altı ay içinde İsrail ile bir barış anlaşması imzalayabileceklerine inandığını ifade etmişti.

Ancak böylesi bir barış anlaşması Gazze`nin kontrolünü elinde bulunduran Hamas tarafından tepki alacak. Zira Hamas üyeleri Abbas ve Olmert yakınlaşmasına tepkili. Son olarak yapılan zirveyi de bir " siyasi şov" olarak niteliyorlar.

Abbas'a kıyasla daha ihtiyatlı konuşmayı tercih eden Olmert ise, gelecek ay ABD'de yapılması planlanan zirvenin bir barış konferansı olarak görülmemesi gerektiği görüşünde.

XS
SM
MD
LG