Erişilebilirlik

İsrail: 'Suriye'de Hedefleri Bombaladık'


İsrail bundan yaklaşık bir ay önce Suriye`yi vurduğunu resmen kabul etti. Ülkede daha önce bu konuya ilişkin haberlerin yayılmasına kısıtlama konmuştu. İsrail ordusu, olayı resmen kabul etmesine rağmen, hedeflerin tam olarak nereler olduğu ve operasyonda hangi birimlerin görev aldığı gibi detaylar hakkındaki suskunluğunu koruyor.

Olay hakkında dünya basınında isimleri açıklanmayan Amerikalı yetkiliere dayandırılarak pek çok haber yapılmış ve bu haberlerde operasyonun hedefi olarak önce Suriye'den Lübnandaki Hizbullah'a ulaştırılmak üzere yola çıkan bir silah konvoyu, ardından da Kuzey Kore tarafından kurulmuş bir nükler tesis olduğu yolunda iddialar ileri sürülmüştü. Suriye her iki yönde çıkan haberleri 'asılsız' olarak nitelemiş, İsrail'in boş bir askeri binayi vurduğunu açıklamıştı.

6 Eylül'de yaşanan bu olay bölgede gerilimi arttırmış durumda. Özellikle gecen yıl Lübnan'daki Hizbullah ile İsrail arasında yaşanan savaş sonrasında İsrail'in Hizbullah karşısında yenildiğini defalarca dile getirmiş olan Suriye Devlet Başkanı Besar Esad 1967'de İsrail'in işgal ettiği Golan Tepeleri için gerekirse savaşa gideceğini ifade etmişti.

İsrail beş ay önce bir hükümet raporu ile Lübnan savaşının bir 'yenilgi' olduğunu açıklamıştı. İsrailli uzmanlarca bu hükümet raporuna rağmen, Suriye'ye bir operasyon düzenlenmesine cesaret edilmesi, İsrail açısından, 'caydıcığılını koruma girişimi' olarak yorumlanıyor.

XS
SM
MD
LG