Erişilebilirlik

İran: 'Irak Konusunda ABD'ye Yardım Ederiz'


İran Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Ali Laricani, Washington’un bir çekilme takvimi belirlemesi ve bu takvime uyması durumunda, Irak’ın istikrara kavuşması için Amerika’ya yardım etme sözü verdi.

İngiliz Financial Times gazetesine demeç veren Laricani, Irak’ı nasıl istikrara kavuşturacakları konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Öte yandan Irak birlikleri, El Kaide üyesi oldukları sanılan 18 kişiyi sağ ele geçirdi. Amerikan ordusu tarafından yapılan açıklamada, militanların hafta sonu Diyala’da yapılan operasyonda ele geçirildiği; Amerikan özel harekat timlerinde görevli subayların, Iraklı komutanlara danışmanlık yaptığı belirtildi.

Bu arada Irak Savunma Bakanlığı, askerlerin hafta sonu en az 40 militanı öldürdüğünü duyurdu. Operasyonlar Diyala, Kerkük ve Selahaddin illerinde düzenlendi.

Bağdat yakınlarında da alçaktan uçan bir Amerikan devriye uçağına ateş açan en az 20 direnişçi öldürüldü.

Amerikalı askeri yetkililer, uçağın, Iraklı muhbirlerin verdiği bilgi üzerine, Taci üssü yakınlarında devriye uçuşu yaptığını bildirdi. İhbar, üs yakınında El Kaide militanlarının bulunduğu yönündeydi. Yetkililer, uçağın, 25 kadar silahlı militanın üzerinden uçtuğu sırada, hafif silahlar ve roketatarlarla direniş gördüğünü belirtti. Uçaktan açılan karşı ateş sonucu çok sayıda militan öldürüldü; militanlara ait bazı araçlar da tahrip edildi.

Amerikalı yetkililer, Ramazan’da şiddet olaylarında ciddi azalma olduğuna dikkati çekti. El Kaide, Ramazan ayına rağmen saldırılarını sürdüreceği tehdidinde bulunmuştu.
XS
SM
MD
LG