Erişilebilirlik

Karzai'den Silahları Bırakın Çağrısı


Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai Kabil’de askeri bir araca düzenlenen ve en az 30 kişinin öldüğü intihar saldırısını kınadı. Karzai, saldırının sorumluluğu üslenen Taleban militanlarına da diyalog çağrısında bulundu.

Razaman ayında masum sivilleri öldüren bu kanlı saldırının insanlığa karşı girişilen bir saldırı olduğunu söyleyen Karzai, ‘Kendine Müslüman diyen bu kişi hepimizin, bütün Afganistan’ın, bütün insalığın düşmanıdır’ şeklinde konuştu.

Hamid Karzai, Taleban lideri Molla Ömer ve Afganistan’daki operasyonlardan sorumlu Gülbuddin Hikmetyar’a da çağrıda bulunarak terör eylemlerine son vermeleri karşılığında kendilerin hükümette görev verebileceğini söyledi. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, barış için bu kişilerle masaya oturabileceğini belirterek, silahlarını bırakmaları ve Afganistan’daki siyasi sürece katılmaları halinde kendilerine görev verebileceğini kaydetti.

Karzai, ‘Nerede olduklarını bilsem direk kapılarına ülkenize neden zarar vermeye çalışıyorsunuz diye sorarım’ dedi. Ancak Hamid Karzai, Taleban’ın yabancı güçlerin ülkeden çıkmaları yönündeki taleplerini reddetti.

XS
SM
MD
LG