Erişilebilirlik

'Terörün Zemininde Din Değil Yoksulluk Var'


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan BM Genel Kurulu çerçevesinde bulunduğu New York’ta ABD eski Başkanlarından Bill Clinton’ın düzenlediği Küresel Girişim Toplantısına katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada terörün zemininde din değil, yoksulluk vardır dedi.

ABD eski Başkanlarından Bill Clinton’ın düzenlediği Küresel Girişim Toplantısına katılan Başbakan Erdoğan burada büyük ilgiliyle karşılandı. Panele Erdoğan’ın yanı sıra Doğu Timur Cumhurbaşkanı, Hırvatistan Cumhurbaşkanı ile Medya devi Rupert Murdoch katıldı. Clinton panelistleri tanıtırken Erdoğan’ı modern zamanların en başarılı siyasetçisi olarak tanımladı.

Eski Başkan Clinton, Erdoğan’ın başarısının ardındaki iki nedeni ise Türkiye’deki seçimlerdeki tartışılmaz AKP zaferi ve de Erdoğan’ın İran ve İsrail’le şu anda aynı anda iletişimde olan tek lider olması olarak gösterdi.

Başbakan Erdoğan panelde Türkiye’nin İspanya ile başlattığı Medeniyetler İttifakı Projesi’nde de bahsetti. Din terörü teşvik etmez diyen Başbakan, bu zeminde 70 ülkenin bir araya geldiğini söyledi. “Eğer başarırsak teröre zemin kalmaz; eğer başaramazsak tarih bizden hesap sorar” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın farklı kimliklerin zenginlik olduğu sözlerine coşkuyla alkışlayan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin bir ara “bravo” dediği de duyuldu. Clinton Küresel Girişim’in sabah erken saatlerde düzenlediği, “Kurallar içinde büyüme” konulu panelin konuğu oldu. Talabani, katıldığı panelin bitiminde Erdoğan’ın katıldığı oturuma gelerek Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Ekonomi Kordinatörü Bakanı Nazım Erken ile yan yana oturdu. Panelin bitiminde Erdoğan ile bir araya gelen Bill Clinton, kendisini tebrik etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı dinleyenler arasında Holywood’un dünyaca ünlü yıldızı Brad Pitt’de vardı. Salona sessiz sedasız giren ünlü aktör Pitt, konuşmaların bitiminden hemen sonrada salondan ayrıldı. Kendisi ile fotograf çektirmeye çalışan Türk gazetecilerin ısrarlı isteklerine ise Pitt, olumlu cevap vermedi.

Elif Özmenek'in haberini yukarıdaki Windows Media bağlantısına tıklayarak dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG