Erişilebilirlik

Irak'la İşbirliği Anlaşması İmzalandı


Türkiye ile Irak, ‘terörle mücadelede işbirliği anlaşması’nı Ankara’da imzaladı. Türkiye’nin gerektiğinde kuzey Irak sınırını geçip PKK’ya karşı askeri operasyon düzenlemesine geçit vermeyen anlaşma, tarafların PKK’ya karşı her iki ülke topraklarında verilen tüm desteği kırması için ortak çaba göstermesini içeriyor.

Taraflar, kuzey Irak sınırında ‘sıcak takip’ konusunda herhangi bir anlaşma yapmak yerine müzakereleri sürdürme kararı aldı.

Anlaşmaya beraberindeki heyetle birlikte 3 gündür Ankara’da bulunan Irak İçişleri Bakanı Cevad Bolani ile Türk muadili Beşir Atalay imza koydu.

Sınırda ‘sıcak takip’ öngören ve tarafların 3 gündür sürdürdüğü zorlu pazarlıklara karşın üzerinde uzlaşamadığı 4. madde, anlaşmaya “Bu konuda görüşmeler devam edecektir” cümlesi kullanılarak, ek olarak girdi.

Görüşmelerde, egemenlik haklarından taviz vermeyeceklerini belirterek ‘sıcak takip’ maddesine karşı çıkan Irak tarafı, kendi topraklarına Türk askerinin girmesini her seferinde izne bağlamakta ısrar etti. Irak heyeti, anlaşmanın ancak bu haliyle Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nce onaylanacağını belirtirken, Türk heyeti de Irak’ın terörizmle tek başına mücadele edemediğini Türkiye’ye sıcak takip hakkının izinsiz verilmesini istedi. Bunun üzerine, daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu ifade eden ve görüşmelerin süreceğini belirten Bolani, Türk tarafının önerilerini Bağdat hükümetine ileteceklerini söyledi. Sonra da, ‘sıcak takip’ konusunun anlaşmadan çıkarılması ve sonra müzakere edilmesi kararlaştırıldı.

Pazarlıklar uzayınca Irak heyeti bir gün daha Ankara’da kalmak zorunda kaldı. İmza töreni sonrası İçişleri Bakanı Atalay, ‘sıcak takip’ konusunun anlaşmadan çıkarıldığını dile getirdi ve konuyla ilgili müzakerelerin süreceğini anlattı. Atalay, müzakerelerin sürmesiyle ilgili ortak iradenin anlaşmaya ek olarak kaydedildiğini belirtirken, Iraklı Bakan Bolani her iki tarafın da müzakerelerin sürmesi için en etkili tedbirleri alacağını duyurdu.

PKK Terör Örgütü

PKK’nın kendisine bağlı tüm oluşumlarıyla açıkça ‘terör örgütü’ olarak tanımlandığı anlaşmada taraflar birbirlerine, terör örgütlerinin faaliyetlerine son vermek amacıyla her türlü önlemi alma sözü verdi. Anlaşma gereğince bunun için de, taraflar kendi topraklarının terör gruplarınca diğer tarafa tarafa karşı barınma, gönüllü bulma, eğitim, planlama ve propaganda yapmak amacıyla üs olarak veya terör saldırıları yapmak üzere kullanılmasını önleyecek.

Taraflar, terör gruplarına yapılan her türlü finansal destek faaliyeti ve doğrudan veya dolaylı bu gruplara verilen lojistik desteği yasaklayıp engelleyecek. Televizyon ve radyo yayıncılığı da dahil terör örgütlerinin her türlü basın yayın ve terör eylemlerini özendirici propaganda faaliyetleri yasaklanacak. Terör örgütü üyelerinin taraf topraklarında herhangi bir siyasi örgüt kurmasına veya faaliyette bulunmasına, resmi kurum veya genel bir oluşumla bağlantılı olmasına izin verilmeyecek.

Örgüt Mensuplarının İadesi

Taraflar, terör örgütü mensuplarını yakalayıp yargılayarak, iadeleri için her türlü işlemi yapacak. Anlaşmanın takibi için bir koordinasyon komitesi oluşturulacak. Bu komite her altı ayda bir düzenli olarak Türkiye ve Irak içişleri bakanlıklarının başkanlığında, diğer kurumların temsilcilerinin de katılacağı toplantılar yapacak. Komite, düzenli olarak Irak ve Türkiye'de toplanacak.

XS
SM
MD
LG