Erişilebilirlik

28 Eylül Amerikan Basınından Özetler


USA Today Irak’ta görev yapan özel güvenlik şirketi elemanlarının hiçbir kural tanımadığını belirtiyor ve bu “Rambo”ların yargılanmaktan muaf olduğunu vurguluyor. Blackwater firmasıyla ilgili tartışmaların bu durumu gündeme taşıdığını kaydeden gazete, yönetime özel güvenlik şirketlerini daha iyi denetlemesi çağrısında bulunuyor.

"Son yaşananlar, Irak savaşının böylesine önemli bir kısmını özel şirketlere devretmenin tehlikeleri konusunda bir uyarı olarak görülmelidir. Daha iyi bir denetim ve kontrol mekanizması kurulmasının önünü açmalıdır. Şimdiye kadar Bush yönetimi ve Kongre bu konuyu görmezden geldi ve bu arada Irak’taki Amerikan askerleri bu özel güvenlik görevlileri olmadan işlerini yapamaz hale geldi. Ancak tıpkı Amerikan askerleri gibi, bu özel güvenlik görevlileri de yaptıklarından sorumlu tutulmalıdır."

New York Times Başkan Bush’un Kongreden Irak için 42,3 milyar dolar istediğini hatırlatıyor ve “eğer Amerikan askerleri çekilmeye başlayacaksa, bu para nereye harcanacak?” sorusunu gündeme taşıyor. Gazete, 11 Eylül 2001 tarihinden bu yıl sonuna kadar geçecek süre içinde Irak ve Afganistan için harcanan paraların 800 milyar dolara ulaşacağını vurguluyor.

"Bu iş Bush’a bırakıldığı sürece, Amerika’nın Irak’taki varlığı sonsuza kadar devam edecek ve kaynaklarımız diğer ulusal önceliklere değil savaşa harcanacak. Kongre, Bush’un bu yeni talebini çok iyi araştırmalı, Bush’un niçin aniden böyle bir ek bütçeye ihtiyaç duyduğunu soruşturmalı ve bu talebi Irak’ta başarısız olan politikanın değiştirilmesi yönünde bir araç olarak değerlendirmelidir. Bir başka deyişle, Kongre üyeleri artık Irak için açık çek verilmeyeceğini göstermelidirler."

Los Angeles Times muhabiri Borzou Daragahi, zengin petrol kaynaklarına sahip olan Kerkük’ün her geçen biraz daha Kürt şehri haline geldiğini yazıyor. Kerkük’ün geleceğiyle ilgili referandum konusunda belirsizliğin sürdüğünü belirten muhabir, buna rağmen Kürt Özerk Yönetiminin Kerkük’te denetimi fiilen üstlendiğini vurguluyor.

"Amerikalılar gittikten sonra yaşanacaklar konusunda kimsenin kuşkusu yok. Kendi bölgelerinde güçlerini ve zenginliklerini artıran Kürtler, başkenti Kerkük olan Tamim ile Diyala ve Nineveh bölgelerini de ilhak ederek fiili devletlerinin alanını iki katına çıkaracaklar. Kerkük’teki yetkililer, kentteki Amerikan birliklerini Bağdat’a ve Irak’ın daha karışık bölgelerine gitmeye başladığını söylüyor. Ancak Kürtler, Amerikalıların ayrılmasından tedirgin değil. Kürt yetkililer, Amerikalıların Kuzey Irak’taki günlük işleyişten uzaklaşmasının daha iyi olacağını söylüyor."

Boston Globe Suriye’nin, İsrail işgali altındaki Şiba çiftliklerinin Birleşmiş Milletler denetimine devredilmesini önerdiğini belirtiyor ve bu öneriyi kaçırılmaması gereken bir fırsat olarak yorumluyor. Gazete, İsrail’in Hizbullah silahsızlandırılmadığı sürece Şiba çiftliklerini geri vermeme tavrını da eleştiriyor.

"Hizbullah, silahları bırakmamasının gerekçesi olarak, İsrail’in hala Lübnan topraklarını işgal altında tutmasını gösteriyor. İsrail’in, Şiba çiftliklerini Birleşmiş Milletler denetimine bırakması kendi çıkarlarına uygun bir tavır olacaktır. Böylece, Lübnan’da istikrarın sağlanması ihtimali artacak, Beşar Esad’ın maskesi düşürülecek ve bir işgal diplomatik yöntemlerle sona ermiş olacaktır. İsrail, bu öneriyi kabul etmelidir."


XS
SM
MD
LG