Erişilebilirlik

Burma'da Gerginlik Sürüyor


Burma’da demokrasi yanlısı gösteri yapanların üzerine ateş açılmasından sonra, başkent Rangoon’da gerginlik sürüyor. Görgü tanıkları güvenlik kuvvetlerinin bu sabah bir manastırı basarak, yüz Budist rahibi göz altına aldığını söyledi. Askeri cuntaya karşı başlatılan demokrasi gösterilerine rahipler öncülük ediyor.

Gösteri yasağına uymayan binlerce protestocu dün Rangoon’da büyük çaplı bir eylem düzenlemişti. Olaylar sırasında yüzlerce kişi yaralandı; çok sayıda gösterici tutuklandı.

Hükümet yetkilileri, sadece bir göstericinin öldüğünü açıklarken, tanıklar, en az dört kişinin hayatını kaybettiğini söylüyor.

Amerika’nın Sesi Burma Yayın Bölümü, gösterilerin süreceği yönünde haberler alındığını bildiriyor.

Protestolar geçen ay, benzin fiyatlarının arttırılması üzerine başlamıştı; ancak Budist rahiplerin önderliğinde yapılan gösteriler, demokrasi eylemine dönüştü. Burma, 45 yıldır askeri cunta tarafından idare ediliyor.

AB ve ABD Cunta'yı Kınadı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Burma’daki cuntaya itidal çağrısında bulundu. Güvenlik Konseyi, ayrıca, Özel Temsilcisi İbrahim Gambari’nin ülkeyi ziyaret etmesine izin verilmesini istiyor.

Avrupa Birliği ve Amerikalı yetkililer, Burma hükümetinin protestoculara karşı şiddet kullanmasını kınadı. Diplomatlar, hükümetin göstericilerle diyalog kurmasını istiyor.

Öte yandan, Çinli yetkililer, Burma’daki gelişmelere müdahale etmeyeceklerini açıkladı. Çin, Burma’ya yaptırım uygulanmasının da fayda getirmeyeceği görüşünde.


XS
SM
MD
LG