Erişilebilirlik

26 Eylül Amerikan Basınından Özetler


Washington Post, İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad’ın Columbia Üniversitesinde yaptığı konuşmayla hem Ortadoğu’daki popülaritesini artırdığını hem de dikkatleri İran’ın nükleer programından Yahudi soykırımı ve İsrail tartışmalarına çevirdiğini yazıyor. İran’ın nükleer bir güç olma ihtimalinin her geçen gün arttığını kaydeden gazete, bunu önlemek için daha etkili diplomatik girişimler yapılmasını istiyor:

“Amerika tarafından gündeme getirilen ve Fransa tarafından sahiplenilen Birleşmiş Milletler yaptırımları yerine, belki de Amerika, Avrupa ve Japonya’yı kapsayan fiili bir koalisyonun bir dizi sert yaptırımı hayata geçirmesi daha doğru olabilir. Ancak Almanya daha etkili ekonomik yaptırımlara soğuk bakıyor. Avrupalı diplomatlar, daha fazla yaptırım uygulayarak Amerika ile İran arasındaki gerginliğin daha da artmasının savaşa yol açabileceğini söylüyor. Ancak Batının korkutucu bir adım atmaması durumunda Ahmedinejad hükümetinin politikalarını nasıl değiştirecekleri konusunda hiç bir şey söylemiyorlar.”

Christian Science Monitor, de İran’da toplumsal huzursuzluğun giderek arttığına dikkat çekiyor ve iktidarın asıl sahibi olan mollaların Ajhmedinejad’ı gözden çıkarttığını öne sürüyor. Gazete, İran’la ilgili asıl meselenin Ahmedinejad’ın kendisi değil, bu ülkenin nükleer programı olduğunu ifade ediyor:

“Amerikalılar’dan ve İran’ın komşularından çok kendi halkına zarar veren Ahmedinecad, Tahran’ın nükleer programı ve bu ülkenin giderek artan bölgesel nufuzu gibi çok daha önemli sorunların önüne geçmemelidir. Gerçek şu ki Amerika ve İran, Irak ve Afganistan’da ortak müttefiklere ve ortak düşmanlara sahipler. Eğer önceki başkanlar Sovyetler Birliği ve Mao yönetimindeki Çin’le ortak çıkarlara dayalı anlaşmalar yapabildiyse, Başkan Bush da İran İslam Cumhuriyeti ile benzer bir ilişki kurabilir.”

New York Times, eski adı Burma olan Myanmar’da askeri yönetimin protestoculara karşı şiddet uygulamasını eleştiriyor. Gazete, Myanmar’da demokrasiye geçişin sağlanması için uluslararası toplumun baskısının büyük önem taşıdığını vurguluyor:

“Uluslararası toplumdan olumlu ve gerekli adımlar geldi. Ancak, felaketin önlenmesinde asıl büyük sorumluluk cuntayla iş yapan ve askeri yönetimin işbaşında kalmasını sağlayan Çin, Rusya ve Hindistan’a düşüyor. Pekin ve Moskova, Myanmar’a uygulanacak Birleşmiş Milletler yaptırımlarını engelliyor. Birleşmiş Milletler’in Myanmar temsilcisi İbrahim Gambari, generallerin ikna edilmesi için bu büyük ülkelere karşı ısrarlı bir tavır sergilemelidir.”

Los Angeles Times, Başkan Bush’un Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndaki konuşmasında özgürlüğe vurgu yaptığını hatırlatıyor. Ancak gazete, üçüncü dünya ülkelerinin gündeminde eşitliğin daha ön planda olduğunu belirtiyor ve Bush’un bu konudaki kaygılara cevap veremediğini kaydediyor:

“Bush, yoksulların da küresel ekonomiye katılması gerektiğini söylemek dışında, dünyadaki zenginlik ve güç dağılımındaki eşitsizliğin nasıl giderileceğine ilişkin hiç bir yeni öneri getiremedi. Küresel liderlik peşinde olan Amerika’nın küresel yoksulluğa ve küresel ısınmaya karşı, bu olumsuzluklardan etkilenen insanların da saygısını ve takdirini kazanacak bir politikayı hayata geçirmesi gerekir.”


XS
SM
MD
LG