Erişilebilirlik

Irak İçişleri Bakanı Cevad Bolani Ankara’da


Irak İçişleri Bakanı Cevat el-Bolani, Ankara’da PKK’yla mücadele konusunu görüşüyor.

Bolani, Ankara’da yaptığı açıklamada Irak’ın Türkiye’ye karşı hiçbir kişi ya da grubu kabul etmediğini belirtti. İki ülke, Kuzey Irak’ta üslenen PKK militanlarıyla mücadelede işbirliği için bir terörle mücadele anlaşması üzerinde çalışıyor.

PKK militanları son aylarda Kuzey Irak’taki üslerinden Türkiye’deki hedeflere yönelik saldırıları arttırdı. Bugün Tunceli’de bir karakolün önündeki araca yerleştirilen bombanın patlaması sonucu bir asker öldü, dört asker de yaralandı.

Şırnak’ta da iki gün süren çatışmalarda bir askerle, dört teröristin öldüğü açıklandı.

Irak İçişleri Bakanı Cevad Bolani Ankara’da

Türkiye ve Irak, PKK’yla mücadelede ortak harekete yasal zemin hazırlayacak güvenlik işbirliği anlaşması üzerinde sona yaklaşıyor. Anlaşmaya son şeklini vermek için Ankara’ya gelen Irak İçişleri Bakanı Cevad Bolani, Türkiye’ye karşı olan herhangi bir grubu ya da kişiyi kabul etmediklerini söyleyerek ülkesinin Türkiye’ye destekte kararlılığına vurgu yaptı.

Irak İçişleri Bakanı Bolani’nin Ankara ziyareti, Irak Başbakanı Nuri El-Maliki ile Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 7 Ağustos’ta imza koydukları ve iki ülke arasında her alanda işbirliğini öngören ‘mutabakat muhtırası’ gereğince gerçekleşiyor.

Muhtırada, güvenlik işbirliği alanında özel bir anlaşmaya da imza koymak için irade beyanında bulunan taraflar, sınır güvenliğinin garanti altına alınması konusunda aynı hassasiyeti taşıyor. Ancak Ankara’nın sınır güvenliğinin sağlanması için gerektiğinde Türk askerinin Irak içine kadar uzanması gerektiği yönündeki görüşüne Maliki yönetimi, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin karşı çıkışını gerekçe göstererek tam olarak katılamıyor.

Muhtıra sonrası taraflar arasında sürdürülen istişarelerde de, sınır güvenliğinin gerektiğinde daha fazla istihbarat paylaşımı da gerçekleştirilerek ortak olarak sağlanması konusunda tam görüş birliği sağlandı.

Ancak, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin sınırdaki hakimiyetine de dikkat çekip, Ankara’ya Kuzey Irak’a gerektiğinde ‘askeri operasyon’ olanağı yaratamayacağını belirten de yine Başbakan Maliki oldu. Maliki yönetiminin ülkesindeki Kürt grupların da desteğini yitirmekten endişelendiğini anlayışla karşılayan Ankara da, PKK ile mücadelede Bağdat yönetimi ile aynı söyleme sahip olduğunu uluslararası kamuoyuna göstermek adına da olsa Irak’la ‘güvenlik işbirliği’ anlaşması imzalamayı kazanç saydı.

Bolani’nin iki ülke arasında imzalanacak güvenlik işbirliği anlaşmasının çerçevesini Ankara temasları kapsamında belirleyeceği ve Türk muadili Beşir Atalay ile birlikte anlaşmaya imza koyacağı bekleniyor. Bolani ve beraberindeki heyet iki gün sürecek Ankara temasları kapsamında Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı’nın yanısıra Genelkurmay Başkanlığı ve MİT’te de görüşmelerde bulunacak.


XS
SM
MD
LG