Erişilebilirlik

Erdoğan New York Temaslarına Başladı


BM Genel Kurul’unun 62. dönem toplantıları için New York'ta bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan temaslarına başladı. Erdoğan, sabah saatlerinde BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un Yüksek Düzeyli Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneline katıldı. Başbakan, günün ilerleyen saatlerinde de Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ile görüşecek.

BM Genel Kurulu çerçevesinde New York’ta bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın temaslarının ilk gününde gündemi oldukça yoğun. Başbakan TSI ile 19:30’da BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un Yüksek Düzeyli Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneline katıldı. Erdoğan burada bir konuşma yaptı.

Konuşmasında Başbakan Türkiye’nin, yüksek gelişme hedeflerine ve hızla büyüyen bir piyasa ekonomisine sahip olduğunu; ancak Türkiye’nin Avrupa Birliği ve içinde yer aldığı OECD ülkelerinin ortalama sera gazı salım değerlerinin yaklaşık üçte biri ürettiğini söyledi. Başbakan konuşmasında kısaca şu dikkat çekici mesajı verdi: Türkiye sürdürülebilir kalkınma ilkesi çerçevesinde ekonomik gelişmesine devam edecek; ancak iklim değişikliğine katkı konusunda sadece "hakkaniyet" ve "ortak fakat farklılaştırılmış sorumluluklar" ilkeleri temelinde, mücadeleye devam edebilir. Bilindiği gibi, Türkiye henüz BM’nin İklim Değişikliği ile alakalı BM Kyoto Protokolü’ne taraf değil. Erdoğan, Türkiye'nin Kyoto Protokolü’ne taraf olmasının yüksek düzeyde değerlendirildiğini de sözlerine ekledi.

Başbakan’ın bugün yoğun ikili görüşme trafiği de var. Bunlar arasında şüphesiz ki en çok dikkat çekeni Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ile görüşmesi. Bu iki liderin Sarkozy Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk görüşmesi olacak. Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkmasıyla tanınan Sarkozy’e Erdoğan’ın bu tür söylemlerin Türkiye’deki reform sürecine olumsuz etkisi olduğunu belirtmesi bekleniyor.

Bunlardan başka Erdoğan yine Türkiye’nin AB süreciyle ilgili önemli ikili görüşmeleri de bulunacak. Bugünkü diğer ikili görüşmeler arasında AB Dönem Başkanı Portekiz Başbakanı Jose Socrates ve İsveç ile Avusturya Başbakanları da var. Erdoğan iftarda ise “Coca Cola” Şirketinin kendisi onuruna vereceği yemeğe katılacak. Erdoğan’ın bugün iftarda “Coca Cola” Şirketinin kendisi onuruna vereceği yemeğe katılacak olması siyasi çevrelerde büyük ilgiyle karşılandı. Sözkonusu yemeğe çok sayıda Amerikalı siyasetçi ile 40 civarında CEO ve ünlü yatırımcı katılıyor. Bu yemeğin önemi ise dünyanın en büyük firmalarından biri olan Coca Cola’nın İcra Kurulu Başkanı Muhtar Kent’in geçen sene vefat eden Atlantik Plak Şirketinin kurucusu Ahmet Ertegün’ün ölümünden sonra boşalan ABD’deki Türk lobisinin bir anlamda başına geçtiği manasına gelmesi. Marsilya’da başkonsolos iken bazı Musevileri Hitler’in ölüm kamplarına gönderilmekten kurtarmasıyla bilinen Necdet Kent’in oğlu olan Muhtar Kent’i Amerika’daki Yahudi lobisinin de desteklediği belirtilirken, Ermeni basını Muhtar Kent’in Ahmet Ertegün’den boşalan koltuğu devraldığını yazmıştı. Önceki yıllarda, Ahmet Ertegün de Türkiye’den gelen heyetler onuruna yemekler verir ve bu yemeklere Amerikalı siyasetçiler, işadamları ve ünlü sanatçı katılırdı.

Bunun ardından Başbakan’ın ABD Dışişleri eski Bakanı Henry Kissenger ile ABD Dışişleri eski Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke ile görüşeceği tahmin ediliyor.

XS
SM
MD
LG