Erişilebilirlik

Almanya'da Terör Tartışması


Almanya’da iki hafta önce, biri Türk, üç kişinin gözaltına alınmasıyla başlayan terör tartışmaları giderek sertleşiyor. İçişleri Bakanı Schauble Almanya’nın barış ve güvenliğinin tehdit altında olduğunu savunuyor, ancak muhalefet ve sivil toplum kuruluşları ise Schauble’yi histeri yaratmakla suçluyor ve istifasını talep ediyor. Almanya muhabirimiz Cem Dalaman gündemdeki isim Schauble ile terör tehdidini ve ülkedeki Müslümanların durumunu konuştu.

Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, uzun bir zamandır ülkede terör tehdidinin arttığını ve bu nedenle terörle mücadelenin yeni önlemlerle güçlendirilmesi gerektiğini savunuyor. Schauble, Almanya’nın teröristler için bir dinlenme ve geri çekilme ülkesinden artık bir hedef ülke haline dönüştüğünü her fırsatta vurguluyor ve teröre karşı mücadele kapsamında önlemlerin sertleştirmesi talep ediyor. Son olarak radikal islamcı teröristlerin nükleer malzeme ile eylem düzenleme ihtimali olduğunu öne süren Birlik Partili bakan, geçen günlerde hedef isim haline geldi. Kendi partisi dışında hemen tüm partiler, Schaeuble’nin tehdit senaryolarının gerçekçi bir dayanağı olmadığını belirtiyor ve önerileri ile demokratik değerlere zarar verdiği gerekçesiyle istifasını istiyorlar. Birlik Partilerinin koalisyon ortağı SPD ve muhalefet partileri, Schäuble’yi terör tehlikesini İslami terörle eş tutması nedeniyle de eleştiriyorlar ve İçişleri bakanının Almanya’da yaşayan Müslümanları toplu halde zan altında bıraktığını savunuyorlar. Schauble ise, iki hafta önce tutuklanan terör zanlıları arasında bir Türkün de bulunduğunu hatırlatıyor, ama amacının kesinlikle Müslümanları zan altında bırakmak olmadığını söylüyor.

Schauble, "Yakalanıp hapise atılanlar, artık bir tehlike oluşturmuyor. Ayrıca bulunduğumuz durumun kesinlikle müslümanlarla diğer insanlar arasındaki ilişkileri olumsuz etkilememesine çok dikkat etmeliyiz. Kimyesi töhmet altında bırakmamalıyız" şeklinde konuştu.

Schauble, terör tehlikesine karşı verilen mücadelenin kendi sorunu gibi yansıtılmasını eleştiriyor ve devletin vatandaşlarını korumakla sorumlu olduğunu belirttikten sonra, özellikle Türklerin ve Türkiye’nin bu bağlamdaki deneyimlerine gönderme yapıyor.

Schauble, şöyle diyor: "Elbette bizler hepimiz terör tehdidi altındayız. Türkiye, Almanya'dan daha fazla terör saldırısına göğüs germek zorunda kaldı. Ben her zaman polisin görevini bu konuda yeterince iyi yaptığını söylüyorum. Tehdit altında olduğumuz bir gerçek ama buna rağmen günlük yaşamımızın bundan olumsuz etkilenmemesi lazım. Aksi takdirde teröristler amaçlarına ulaşmış olurlar. Almanya olarak bu tehlikeye karşı mücadele etmekte kararlıyız. Bu alanda en iyiyi yapmak için mücadele veriyoruz. Ancak rizikonun her zaman olabileceğini biliyoruz. İnsanların hayatlarını bu koşullar altında sürdürmeleri gerekiyor."

Alman İçişleri Bakanı, Berlin’in siyasi yelpazesinde ‘Şahinler’ olarak tanımlanan muhafazakar simalardan biri. Amerika’nın Irak’daki askeri operasyonlarını destekleyen, Fransız Cumhurbaşkanı Sarkozy’in göçmen politikasını örnek gösteren ve Türkiye’nin AB üyeliğine karşı sert tavrı ile tanınan Schauble, teröre karşı mücadele konusunda toplum ve ülkelerin bir araya gelmesi gerektiğini savunuyor.

Schauble, "Protestan, katolik, müslüman yada başka bir dinden fark etmez, hepimizin ortak bir sorumluluğu var, bu da barış ve güven içinde ortak bir yaşam. Hepimiz tehtit ediliyoruz ve hepimiz sorumluluk taşıyoruz" dedi.

İçişleri Bakanı’nın sert açıklamaları Berlin’deki koalisyon ortaklarının arası bile açmaya neden oldu. Sosyaldemokratlar, Başbakan Merkel’e, Schauble’yi frenlemesini, aksi takdirde istifasını isteyeceklerini bildirdiler. Schauble ise, yanlış anlaşıldığını, toplumu polarize etmek yada bölmek istemediğini söylüyor ve destek istiyor.

Schauble, şöyle diyor: "Dünya artık göç ve çevre gibi sorunlarla daha da yakınlaşıyor. İçinde yaşadığımız yerkürede, eskisine kıyasla birbirimize daha fazla destek olmak durumundayız. Ortak ve birlikte yaşamın zenginlik olduğunu anlamamız lazım. Bunu bir tehdit unsuru olarak değilde aksine, hepimiz için yarar sağlayacak bir oluşum şekilde algılamalıyız."

Schauble’nin gerginliği yumuşatma çabaları şu an için olumlu bir sonuca ulaşamadı. SPD’nin içişleri sözcüsü Klaus Benneter, İçişleri Bakanı’nı ‘çılgın, saçma ve yolunu şaşırmış biri’ olarak tanımlayarak, bu konuyla ilgili tartışmaların daha bir süre süreceğinin sinyalini verdi.

XS
SM
MD
LG