Erişilebilirlik

Babacan'ın New York Temasları Yoğun


BM Genel Kurulu’nun 62. dönem toplantılarına katılmak üzere New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan haftasonunda BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon başkanlığında yapılan Irak ve Afganistan üst düzey toplantılarına katıldı.

BM Genel Kurulu için New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, yoğun temaslarına devam ediyor. Dışişleri Bakanı New York’taki ikinci gününde zirvenin önemli toplantılarından birindeydi. Dışişleri Bakanı, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin eş-başkanlığında düzenlenen, Afganistan konulu üst düzey toplantı katıldı. Sözkonusu toplantıda BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri Amerika, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’nın yanısıra Pakistan gibi bölge ülkeleri de vardı. Siyasi gözlemciler toplantıdan bir karar çıkmadığını; ancak Afganistan’da terörle mücadeleye devam açısından kararlık dile getirildiğini belirtiler. Babacan’ın ise toplantıda Türkiye’nin Afganistan’daki hem insani hem de askeri gücüne dikkati çektiği söylendi.

Dışişleri Bakanı Cumartesi günü katıldığı Irak üst düzey toplantısında da Türkiye'nin Irak'taki rolünü artırmasına yönelik BM kararını desteklediklerini vurgulayarak, 31 Ekim'de İstanbul’da yapılacak Irak'ın komşuları genişletilmiş dışişleri bakanları toplantısının önemine dikkati çekmişti. Ayrıca sözkonusu toplantıda BM Genel Sekreteri Ban da bu kapsamda bir sekretarya ile Irak'ın komşuları genişletilmiş dışişleri bakanları toplantıları için bir izleme mekanizması kurulmasını önermişti.

Ban toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında da, Irak'ın BM'nin bu ülkede rolünü artırmasını son derece güçlü bir şekilde istediğini, komşu ülkelerin de BM'ye bu kapsamda destek verdiklerini ve toplantının son derece olumlu bir havada geçtiğini belirtmişti.

Böylece Türkiye, zirvenin önemli iki toplantısında da bölgesinde güçlü ve etkin bir rol oynayacağının açık sinyali vermiş oldu. Babacan toplantılarının ikinci gününde ayrıca Yunanlı mevkidaşı Dora Bakoyannis ile bir araya geldi.

Bugün Dışişleri Bakanı Ali Babacan’a Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Erdoğan’ın da New York’taki gündemi oldukça yoğun: Başbakan’ın bugün önce BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un Yüksek Düzeyli Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneline katılacak. Sözkonusu panelde Erdoğan, “Hafifletme: Emisyonun azaltılması ve iklime istikrar kazandırılması – ortak geleceğimizi korumak” başlıklı oturumda bir konuşma yapacak.

Gün içerisinde ise Başbakan’ın ikili görüşmeleri devam edecek. Bunlardan öne çıkacak olanlarından bazıları ise AB Dönem Başkanı Portekiz Başbakanı Jose Socrates ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşmesi. Erdoğan’ın iftarda ise “Coca Cola” şirketinin kendisi onuruna vereceği yemeğe katılması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG