Erişilebilirlik

BM Genel Kurul Toplantıları Başlıyor


Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantıları bugün New York’ta başlıyor. Aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu 80 ülkenin lideri, küresel ısınma konulu toplantıya katılacak.

Birleşmiş Milletler’in iklim değişikliğinden sorumlu yetkilisi Yvo De Boer, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, özellikle Afrika ülkelerinin bu toplantıya katılarak, küresel ısınmayla mücadele alanında yardım isteme fırsatı bulabileceğini söyledi.

Küresel ısınma konusunda oluşturulan hükümetler arası panel tarafından hazırlanan son rapor, son dönemde sel felaketlerine uğrayan Afrika kıtasının, iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek yer olduğuna dikkati çekiyor.

Toplantının ana gündem maddelerini finansman, küresel ısınmanın ana nedeni olan karbon salınımlarının azaltılması ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi konuları oluşturacak. Toplantıda Başbakan Erdoğan da bir konuşma yapacak.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, iklim değişikliğiyle mücadele alanında, 2009’a kadar yeni bir uluslararası anlaşma hazırlanmasını istedi. Yeni anlaşma, karbondioksit salınımının azaltılmasını öngören Kyoto Sözleşmesi’nin yerine hazırlanacak. Amerika Kyoto Sözleşmesi’ne taraf olmadığı için Başkan Bush bugünkü toplantıya katılmayacak.
XS
SM
MD
LG