Erişilebilirlik

İngiltere'de Azınlıklar Eşit Muamele Görmüyor


İngiltere’de yayınlanan bir rapor, ülkedeki çeşitli azınlık gruplarının statüsü konusunda ciddi uyarılarda bulunarak, ülkede eşitsizliğin yüksek düzeylerde olduğuna dikkat çekti. Hükümetten konuya ilişkin acil önlemler alması talep edildi.

İngiltere’de etnik gruplara yönelik ayrımcılığın sanıldığından daha derin olduğu açıklandı. Irk Eşitliği Komisyonu tarafından İngiltere’de yaşayan değişik etnik ve dini grupların durumu konusunda yapılan araştırmanın sonuçları yayınlandı. Konuya ilişkin raporda çeşitli ırk ve dini gruplar arasındaki bölünme ve ayrımcılığın, dini ve siyasi aşırılığı beslediği vurgulandı. Komisyon, raporunda İngiltere’nin bir “eşitsizlik, dışlanma ve yalnızlığa itilme” yeri olarak kalmaya devam ettiğini vurguladı. Ekim ayından itibaren Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu adını alacak olan Irk Eşitliği Komisyonu, 15 İngiliz bakanlık ya da bakanlığa bağlı kuruluşunu, sözkonusu ayrımcılığı önlemek için, sorumluluklarını yerine getirmemekle suçladı. Komisyon, bu bakanlık ve kuruluşlara karşı tedbir alabileceği uyarısında bulundu. İlgili yasalara göre, komisyonun yasal yollara başvurma hakkı ve yetkisi bulunuyor. İngiliz hükümeti, rapor üzerine, “olumlu ve ciddi önlemler” alacağını açıklamak zorunda kaldı. Sözkonusu rapor için komisyon üç yıl süren bir araştırma yaptı.

Komisyon başkanı ve raporun yazarı Nick Johnson yaptığı açıklamada rapor sonuçlarının sıkıntı verici olduğunu söyledi. Daha fazla sayıda etnik grup mensubunun hükümet kadrolarında istihdam edilmesi konusunda hükümetin kendi çıkardığı yönergeleri uygulamadığını vurgulayan Johnson, işe alınan birkaç etnik ya da dini grup mensubunun ise, düşük işlerde çalıştırıldığını kaydetti:

“Bunların büyük çoğunluğu muhtemelen temizlik işi yapıyorlar, çünkü kamu hizmetine daha çok etnik azınlık mensupları alınırken, hepsi en düşük seviyeli işlere alınıyorlar. En yüksek düzeydeki kamu kadroları hala beyaz ve erkeklerin elinde.”

Komisyon başkanı Johnson, bununla birlikte, İngiltere’de komisyonun kurulduğu son 30 yıldan bu yana bu konuda ilerleme sağlandığına da işaret etti.

“Birçok durumda 1970’lerin İngilteresi’nin bugün tanınmayacak halde olduğunu düşünüyorum. Hani şu, çeşitli sosyal konutların kapısında, ‘Siyahlar, İrlandalılar ve köpekler giremez’ uyarılarının olduğu, o zamanlar hakim olan aşırı ırkçılığın sokaklarda görüldüğü zamanlar geçmişte kaldı. Fakat, bununla birlikte, hala büyük bir eşitsizlik evam ediyor.”

Johnson, insanların birbirlerinden kopup, toplum içinde hayal kırıklığına uğramalarıyla, siyasi ve dini aşırılığın yükselişe geçtiğine dkkat çekti. Bir hükümet sözcüsü ise, komisyonun bulgularını dikkate alacaklarını ve çeşitli önlemleri uygulamaya sokacaklarını açıkladı.
XS
SM
MD
LG