Erişilebilirlik

Erdoğan Washington'da


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler'in 24 Eylül'de başlayacak 62'inci Genel Kurul toplantısına katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Amerika'da.

Özel "ANA" uçağıyla Perşembe akşamı Washington'a gelen Başbakan Erdoğan, Washington yakınlarındaki Andrews askeri hava üssünde, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy ve Amerikan Dışişleri Bakanlığı yetkililerince karşılandı. Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak önce New York'a uğrayarak Birleşmiş Milletler toplantılarına katılacak heyet üyelerini bıraktı. Uçak daha sonra Başbakan Erdoğan eşi Emine Erdoğan’la birlikte, Washington'a indi. Washington'da resmi bir programı olmayan Erdoğan'ın, Başkan Bush’la, gelecek hafta New York'ta bir araya gelmesi bekleniyor.

Bu arada Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Chicago'da Musevi kuruluşlarının temsilcileriyle görüştü. Basına kapalı yapılan toplantıda Musevi kuruluşlarının temsilcilerinin Amerikan Kongresi'ne sunulan Ermeni tasarılarına karşı olduklarını söyledikleri bildirildi. Babacan, görüşmede, kuzey Irak'taki PKK terörü ve Ermeni tasarısı konularının Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceği açısından tehlike oluşturduğunu vurguladı. Dışişleri Bakanı Babacan, PKK terörüyle ilgili olarak Türkiye'nin öncelikle Irak hükümetinden ama aynı zamanda da Amerika’dan somut ve acil önlemler almasını istediğini söyledi. Babacan Chicago Dünya Ticaret Merkezi Başkanı Neil Hartigan ile de bir görüşme yaparak buradaki temaslarını tamamladı.

Babacan’ın New York’ta da yüklü bir programı var. Babacan bugün Irak’la ilgili Dışişleri Bakanları toplantısına katılacak. Babacan’ın Pazar günü de BM Genel Sekreteri ve Afganistan Devlet Başkanı Karzai’nin eş-başkanlığında düzenlenecek Afganistan konulu toplantıya katılacağı bildirildi.

Öte yandan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile birlikte gittiği Chicago'da, ekonomik çevrelerle temaslar yaptı. İlk resmi yurt dışı gezisini yapan Mehmet Şimşek, Amerika Merkez Bankası FED'in Chicago Merkezi Başkanı Charles Evans ile görüştü. Görüşmede, küresel ekonomideki son gelişmelerin ele alındığı bildiriliyor. Devlet Bakanı Şimşek ayrıca uluslararası yatırımcılarla bir görüşme yaptı. Haberlere göre Şimşek, uluslararası yatırımcıları Türkiye'de daha çok yatırım yapmaya çağırdı. Şimşek, New York'ta da ekonomi ağırlıklı görüşmelerine devam edecek.

XS
SM
MD
LG