Erişilebilirlik

Blackwater Irak'ta Kısıtlı Faaliyetlerine Başladı


Irak’ta sivilleri öldürmekle suçlanan Blackwater adlı özel güvenlik şirketinin faaliyetlerine geçici olarak izin verildi.

Başbakan Nuri el-Maliki geçen Pazar günü 11 Iraklının öldüğü olaydan sonra Amerikan şirketinin ruhsatını iptal etmişti. Bush yönetimi bunun üzerine Irak’taki Amerikalı diplomat ve sivil görevlilerin Bağdat’taki Yeşil Bölge’nin dışında karayoluyla seyahat etmesini yasakladı. Şirket korumakla yükümlü olduğu diplomatik konvoyun Bağdat yakınlarında saldırıya hedef olduğunu ileri sürüyor.

Haberlere göre Bağdat hükümetinin onayı üzerine, soruşturma sürerken, şirketin Amerikalı diplomat ve sivil personeli koruma görevini tekrar üstlenmesine karar verildi.

Bu arada Irak’a İran yapımı bomba ve yabancı terörist getirdiği iddiasıyla Süleymaniye’de tutuklanan İranlının Devrim Muhafızları üyesi olduğu açıklandı. Amerikan ordusundan yapılan açıklamada yakalanan kişinin İran Devrim Muhafızları'na üyesi olduğu tespit edildiği belirtildi. İran Dışişleri Bakanlığı ise yakalanan kişinin Irak’ı ziyaret eden bir iş adamı olduğunu iddia etti.

Mülteciler Dairesi'nden Açıklama

BM Mülteciler Dairesi zengin ülkelere sığınmak isteyen Iraklıların sayısının bu yılın ilk yarısında 2 kat arttığını açıkladı.

Dairenin açıklamasında, Hazirana kadar 20 bin Iraklının 36 sanayi ülkesine siyası sığınma başvurusunda bulunduğu belirtiliyor.

Iraklıların sığınmak istedikleri ülkelerin başında İsveç geliyor. Daire yetkililerine göre Iraklıların yarısı sığınmak için İsveç’e başvurdu. İsveç’i Yunanistan, İspanya ve Almanya izliyor.

Mevcut eğilim devam ederse zengin sanayi ülkelerine sığınmak isteyen Iraklıların sayısı yıl sonunda 40 bini bulacak.

XS
SM
MD
LG