Erişilebilirlik

'Irak'ta Kürtler Araplar'la Savaşabilir'


Amerikan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu tarafından Amerikan Senatosu’nda düzenlenen bir oturumda uzmanlar ve yetkililer Irak’taki mezhep çatışmalarını ele aldı.

Amerikan Senatosu’nda düzenlenen, Irak’ta Mezhepler arası şiddet ve Mülteci krizi konulu toplantıda konuşan Ulusal Savunma Üniversitesi’ne bağlı Ulusal Stratejik Etütler Enstitüsü uzmanlarından Dr. Judith Yaphe Irak’ta asıl iç savaşın Kürtler ve Araplar arasında çıkmasını beklediğini söyledi.

Irak’taki mevcut iç çatışmaların dini değil siyasi olduğunu söyleyen Dr Yaphe Iraklı Kürtler’in Sünni ve Şii Arapların çatışmalarına sessiz kalmayı tercih ettiklerini ancak Kerkük’ü yıl sonuna kadar ele geçirmekte kararlı olan Kürtler’in Araplarla kısa süre içinde bir iç savaşa girmelerinin kaçınılmaz olduğunu düşündüğünü söyledi.

Türkiye’nin Kerkük referandumunu erteleme çalışmalarının devam ettiğine de değinen Yaphe Iraklı Kürtler arasında ise Ankara ile işbirliği yapmaya hazırlanan bazı gruplar olduğunu ve Ankara ile Iraklı Kürtler arasında varılacak bir anlaşmanın Kürt - Arap ve PKK sorununa kısa vadeli çözüm sağlayabileceğini ileri sürdü.

Aynı toplantıda konuşan Amerikan Dışişleri Bakanlığı Nüfus mülteciler ve Göçmenlik konularından sorumlu bakan yardımcısı Ellen Sauerbrey ise Iraklı mülteci sayısının 4 milyona ulaştığını ve bu mültecilerden 2 milyonunun Irak’a komşu ülkelere akın ettiğini söyleyerek Türkiye, Ürdün ve Suriye başta olmak üzere komşu ülkelerin çok yakında altından kalkamayacakları mülteci kriziyle karşı karşıya kalabileceğine işaret etti.

Bakan Yardımcısı Türkiye’ye yaptığı son ziyaretinde Iraklı çocukların gittiği bir ilköğretim okulunu ziyaret ettiğini ve eski bir okul öğretmeni olarak Iraklı çocukların savaş nedeniyle ilköğretime devam edememelerinin büyük sorun yaratacağına dikkat çekti.

XS
SM
MD
LG