Erişilebilirlik

Bağdat Amerikan Şirketinin Ruhsatını İptal Etti


Irak hükümeti Bağdat’ta bir Amerikan güvenlik şirketine bağlı personelin etrafa ateş açarak 8 sivili öldürmesi üzerine şirkete ait ruhsatı iptal etti.

İçişleri bakanlığı sözcüsü Amerikalı sivil personelin güvenliğini sağlayan Blackwater şirketinin ülkede faaliyet göstermesinin yasaklandığını açıkladı. Dün Bağdat’ta bir Amerikan diplomatik konvoyu Mansur mahallesinden geçerken saldırıya uğramıştı. Bunu üzerine konvoya eşlik eden Blackwater Şirketine bağlı koruma görevlileri çevreye ateş açarak en az 8 sivili öldürmüştü.

Bu arada el Kaide militanlarının Bağdat’ın kuzeyindeki Muktadiye semtinde 14 kişiyi öldürdüğünü ve birçok binayı ateşe verdiğini bildirildi. Şii Türkmenlerin yoğun olduğu Tuz Hurmatu’da girişilen intihar saldırısında ise 6 kişi hayatını kaybetti.

Geçen hafta el Anbar ilinde bir Sünni liderin öldürülmesinden sorumlu tutulan El Kaide militanı Amerikan birliklerince ele geçirildi. Amerika’ya destek veren Sünni lider Şeyh Abdülsettar Ebu Rişa, Perşembe günü Ramadi’de bombalı araçla düzenlenen eylemde öldürülmüştü.

XS
SM
MD
LG