Erişilebilirlik

14 Eylül Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Başkan Bush’un Irak’ta sağlanan askeri başarıları öne çıkartırken siyasi başarısızlığı görmezden geldiğini belirtiyor. Gazete, gelecek yıl Irak’taki asker sayısında indirime gidileceği açıklamasının da sağlanan başarıdan çok, Amerikan ordusunun içinde bulunduğu durumun gerektirdiği bir zorunluluk olarak görüyor:

“Eğer Amerika’nın direnişçilere karşı yürüttüğü mücadeleden kısa vadede vazgeçilirse, bunun sonucu çok daha fazla sivilin ölmesi ve kargaşanın komşu ülkelere de sıçrayarak büyümesi olacaktır. Bush’un planı en azında Irak’ta El Kaide’ye karşı elde edilen kazanımların korunmasını, kapsamlı bir mezhep savaşının önlenmesini ve Iraklılar’a yeni bir siyasi düzen kurma imkanı verilmesini öngörüyor. Bu nedenle Irak’tan hızlı bir geri çekilmeye kıyasla bu, daha tercih edilebilir bir plandır.”

New York Times ise Bush’un ne Irak’tan çekilme ne de Irak’ta yol açtığı kargaşayı düzeltme konusunda bir stratejisi olmadığını savunuyor. Bush’un dünkü konuşmasının hiçbir yeni unsur içermediğini öne süren gazete, yönetimden bir an önce Irak’tan çekilme stratejisi oluşturmasını istiyor:

“Bush, Irak’tan çekilme sonrasında durumun daha korkutucu ve kanlı olacağını söylerken haklıydı. Ancak bu, Irak’ı işgal kararının ve daha sonraki kötü yönetimin bir sonucudur. Savaşı bitirmeye yönelik bir strateji, Irak hükümetinin ölçülebilir bir biçimde siyasi uzlaşma sağlamasını da içermelidir. Iraklı yöneticilere, sonsuza kadar ve hiç eleştirilmeden Amerika’ya güvenemeyeceklerini göstermelidir. Bush, bir kez daha Irak’ta başarısız olunduğu gerçeğini kabul etmekten kaçınıyor ve yine sonu olmayan bir askeri yükümlülük içine giriyor. Öyle görünüyor ki, savaşı bitirmenin sorumluluğu bir sonraki başkana kalacak.”

Christian Science Monitor Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in Viktor Zubkov’u başbakanlığa getirmesini, kendi selefini hazırlama çabası olarak yorumluyor. Zubkov’un Putin’in sadık adamı olduğunu kaydeden gazete, Putin’in böylece Kremlin’den ayrıldıktan sonra bile ülke yönetimine müdahale etmeyi planladığını öne sürüyor:

“Putin’in planı ne olursa olsun, amacının iktidarını güçlendirmek olduğu çok net. Tecrübeli ve güçlü bir lider olan Putin, ülke ve dünya siyaset sahnesinden çekilmeyecektir. Putin’in “bombaların babası”nı, nükleer olmayan en güçlü silahı üretmesi ise, Rusya’yı yeniden büyük güç, özellikle de askeri güç yapma çabasının bir parçası? Peki Rusya bundan sonra ne yapacak? Bu konuda sadece ülke içinde değil, dışarıda da bir belirsizlik sürüyor. Ancak, bu belirsizlik tehlikeli olabilir.”

Washington Times, Belçika’nın bölünmesi ihtimalini ülkenin siyasi sistemine bağlıyor. İşbaşına gelen hükümetlerin, halkın taleplerine duyarsız kaldığını iddia eden gazete, merkezi yönetimin azınlıktaki Valonları, çoğunluğu oluşturan Flemenklere karşı kayırdığı görüşüne yer veriyor:

“Belçika’nın bölünmesi Felemenklerin Hollanda’yla birleşmesi sonucunu doğuracaktır. Valonlar ise Fransa’yla birleşmemeleri için baskı göreceklerdir. Başkent Brüksel’in ne olacağı ise, cevabı hiç de kolay olmayan bir soru. Umarız, Avrupa Birliği yöneticileri yaşananlardan gerekli dersi çıkartırlar. Halkı kendi bencil amaçları veya aşırı biçimde yetkilendirilmiş bir azınlığın çıkarları doğrultusunda gütmeye kalkan bir hükümet, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalır.”

XS
SM
MD
LG