Erişilebilirlik

ABD Yanlısı Sünni Lider Öldürüldü


Irak’ta el Kaide’ye karşı Amerika’yla işbirliği yapan bir Sünni lider suikast sonucu öldürüldü.

El Anbar ilindeki evi yakınında otomobili bombalı saldırıya hedef olan Şeyh Abdül Sattar Ebu Rişa, el Kaide’ye karşı oluşturulan Sünni Arap ittifakın lideriydi.

Geçen hafta bölgeyi ziyaret eden Başkan Bush’un görüştüğü Sünni liderler arasında Ebu Rişa da bulunuyordu.

Amerikalı komutanlara göre, aşiretler arasında birlik ve uzlaşma sağlanması Irak’ın güvenliği açısından hayati önem taşıyor.

Bu arada Salı günü Bağdat yakınlarındaki bir Amerikan üssüne atılan roketin İran yapımı olduğu belirlendi. Saldırıda bir kişi ölmüş 11 kişi de yaralanmıştı.

Amerikalı Tuğgeneral Kevin Bergner, Şii militanların İran yapımı 240 milimetre çaplı roketten daha önce de kullandıklarını söyledi.

Sünni Aşiret Reisine Suikast


El-Kaide’yi Anbar ilinden çıkartmada önemli rol oynayan Sünni aşiret reisi, Başkan Bush ile görüştükten 10 gün sonra öldürüldü.

Şeyh Abdül Settar Abu Risha, bölgedeki Sünni aşiretlerin Amerikan kuvvetleriyle ittifak yapmasını sağlayan en etkili liderlerden biriydi.

Ramadi polisi, Ebu Risha’nın otomobilinin patlamada tümüyle tahrip olduğunu bildirdi.

Polise göre aşiret reisi, yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetti. Ancak Ebu Risha’nın olay sırasında yanında olmayan korumalarından biri, bombanın bindiği araca yerleştirildiğini öne sürdü.

Ebu Risha, geçen yıl el-Kaide’ye karşı savaşmak üzere Anbar’daki aşiret reislerini bir araya getirmişti. Aşiretlere bağlı silahlı grupların el-Kaide’ye cephesi alması üzerine İslamcı militanlar diğer illere kaçmak zorunda kalmış, Anbar’da şiddet olayları büyük ölçüde azalmıştı.

Amerikalı yetkililer, bu girişimi Irak’ın güvenliğini sağlama konusunda atılmış en başarılı adımlardan biri olarak tanımlamıştı.

Nitekim Başkan Bush geçen hafta başında Irak’a yaptığı ziyarette Anbar’daki kaydedilen ilerlemeyi ülkenin diğer yerleri için örnek göstermişti.

Anbar’da güvenlik koşullarının düzelmesine rağmen, son zamanlarda bazı aşiret reislerinin Ebu Risha’ya karşı çıkması üzerine ittifakta bölünme belirtileri görülüyordu.

Bu arada Amerikan askeri sözcüsü Tümgeneral Kevin Berner, Bağdat havaalanı yakınındaki Amerikan üssüne atılan roketin, Şii lider Muktada el-Sadr’a bağlı militanların kalesi olarak bilinen bir bölgeden atıldığını açıkladı.

Amerikalı general, saldırıda kullanılan 240 milimetrelik roketin parçalarının rengi ve üzerindeki işaretlerin İran yapısı olduğunu gösterdiğini söyledi. General Berner, Amerikan kuvvetlerinin, silah sevkini önlemek için Irak- İran sınırında bir üs kuracağı yolunda çıkan haberleri de doğruladı.

XS
SM
MD
LG