Erişilebilirlik

'ABD'nin Irak'tan Çekilmesi İsteniyor'


İngiliz yayın kuruluşu BBC tarafından uluslararası alanda yapılan bir kamuoyu yoklaması, Amerikan birliklerinin Irak’taki varlığı hakkında ilginç sonuçlar ortaya koydu.

22 ülkede yaklaşık 23 bin kişi üzerinde yapılan kamuoyu yoklaması, çoğunluğun, Amerika’nın öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Irak’tan bir yıl içinde çekilmesinden yana olduğunu gösterdi. Söz konusu rakamın genelleştirilmesi halinde bu oranın dünya nüfusunun yüzde 67’sine karşılık geldiği açıklandı. Yüzde 39 ise birliklerin derhal çekilmesini istiyor. Bu oran Türkiye’de yüzde 64’e çıkıyor. Amerikalıların derhal çekilmesini en çok Müslüman ülkeler destekliyor. Söz konusu oran, Endonezya’da yüzde 65, Mısır’da ise yüzde 58. Ancak Meksika’da yüzde 68 ve Brezilya’da da yüzde 54 oranında çoğunluk koalisyon güçlerinin Irak’tan derhal çekilmesini talep ediyor. Bu oranlar, Batı Avrupa ülkelerinin yaklaşık iki katına işaret ediyor.

Söz konusu kamuoyu yoklaması İngiliz yayıncılık kuruluşu BBC tarafından yaptırıldı. BBC için, GlobeScan isimli kamuoyu yoklama şirketi ve Amerika’nın Maryland Üniversitesi Uluslararası Politika Davranışları Programı tarafından gerçekleştirilen kamuoyu araştırmasına, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, Avustralya’dan, Brezilya’ya kadar 22 ülkeden 23.193 kişi katıldı. Araştırma 29 Mayıs-26 Temmuz 2007 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Araştırma sonuçlarına göre, her dört kişiden sadece birisi Amerika’nın Irak’ta güvenlik durumu iyileşinceye kadar kalması gerektiğine inanıyor. Görüşleri alınan kişilerin yüzde 49’u, yani yaklaşık yarısı, Amerika’nın Irak’ta daimi üsler kurmayı planladığına inanıyor. Yüzde 36’sı ise, Amerika’nın Irak’taki güvenlik durumu istikrar kazandığında çekileceğini düşünüyor. Türklerin yüzde 64’ü, Amerika’nın, Irak’ta sürekli askeri üsler kurma peşinde olduğuna inanıyor.

Amerikan halkının yüzde 61’i, ülkelerinin Irak’tan bir yıl içinde çekilmesinden yana görüş bildirirken, yüzde 24’ü hemen çekilmesini, yüzde 32’si ise Irak’ta güvenlik durumu istikrar kazanıncaya kadar kalmasını istiyor.

Amerika’nın öncülüğündeki koalisyon güçlerinin diğer üyelerinde de benzer sonuçlara rastlandı. İngilizlerin yüzde 65’i, Güney Kore ve Avustralyalıların da yüzde 63’ü askerlerin bir yıl içinde çekilmelerini istiyor. Kamuoyu yoklaması yapılan ülkeler içinde sadece Filipinler, Hindistan ve Kenya’da çoğunluk bir yıl içinde çekilmeyi desteklemiyor.

Araştırma, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu sekiz ülkede sadece kentlerde gerçekleştirildi. Diğer 14 ülkede ise hem kentli, hem de kırsal kesime görüşleri soruldu.

Son kamuoyu yoklamasının sonuçları, BBC’nin yaklaşık 15 ay önce yaptırdığı benzer bir araştırmayla karşılaştırıldığında, Irak’taki yabancı güçlerin kesinlikle çekilmesi konusunda artan bir desteğin varlığına işaret ediyor.

XS
SM
MD
LG