Erişilebilirlik

ABD Almanya'nın Terör Operasyonunu Övdü


Almanya’da Frankfurt havaalanı ve Ramstein’daki Amerikan üssüne saldırı planlayan biri Türk üç kişi gözaltına alındı. Diğerlerinin Alman vatandaşı oldukları açıklandı.

Federal Savcı Monica Harms, üç zanlının araçlarda patlatılmak üzere büyük miktarda hidrojen peroksit depoladıklarını bildirdi. Savcı, Amerikalıların sık gittiği diskotek, bar ve hava alanlarının hedef alındığını açıkladı. Savcı ayrıca zanlıların Amerikan karşıtı olduğunu vurguladı.

Amerika, Ramstein’daki üssü Irak ve Afganistan’daki operasyonları için merkez olarak kullanıyor.

Zanlıların Pakistan’da İslami Cihad İttifakı adlı terör örgütüne ait bir kampta eğitim gördükleri bildiriliyor. Örgütün, İslamcı Özbek militanlarla ilişkisi bulunuyor.

Alman yetkililer yakalanan üç kişinin bir süredir izlendiğini açıkladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel de, son olayın Almanya’da terör tehdidinin sözde değil, gerçek olduğunu gösterdiğini belirtti.

Amerika Dışişleri Bakanlığı da Almanya’nın terörle ve aşırı görüşlerle mücadele çabalarını övdü.

Danikarka'da da Terör Zanlıları Mahkemeye Çıkarıldı

Bu arada Danimarka’da da terörist eylemler düzenleyecekleri gerekçesiyle tutuklu bulunan sekiz kişiden dördü, dün Kopenhag’da çıkarıldıkları mahkemede suçsuz olduklarını savundu.

Tutuklu zanlılar arasında da bir Türk bulunuyor. Diğerlerinin Afgan, Pakistanlı ve Somalili olduğu bildirildi. Geçen yıl tutuklanan bu kişilerin, patlayıcı imal etmek için kimyasal malzeme ve laboratuar teçhizatı almaya çalıştıkları iddia ediliyor.

Danimarka istihbaratı, sanıkların üst düzey bir El Kaide üyesiyle ilişkisi olduğunu ve bombalı saldırı düzenlemeyi planladığını savunuyor.

XS
SM
MD
LG