Erişilebilirlik

Sarkozy İdam Cezasını Destekliyor İddiası


Ölüm cezasına en çok karşı çıkan ülkelerden Fransa, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin idam cezasını desteklediği iddiasıyla karıştı. Fransa’nın kuzeyindeki Roubaix kasabasında Françis Evrard adlı bir ‘sabıkalı sübyancı’ tarafından kaçırılarak tecavüze uğrayan küçük Enis’in babası Mustafa Kocakurt, Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin kendisine, ‘bir çok kez çocuklara tecavüz eden Evrard gibi suçluların idam edilmesinden yana olduğunu söylediğini’ öne sürdü.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy “idamı savundu mu?” Bugün fransızların üzerinde belki de en çok tartıştıkları konu bu oldu. Fransa gündemine oturan tartışmanın kaynağı ise, geçtiğimiz ay, sabıkalı sübyancı Françis Evrard tarafından kaçırılan Türk çocuğu Enis’in babası Mustafa Kocakurt.

Haber programı yapımcısı Karl Zero’nun programına konuk olan Kocakurt, oğluna tecavüz eden ve bugüne kadar 40 çocuğa tacizde bulunduğunu açıklayan Evrard’ın idam edilmesinden yana olduğunu söyledi: “Başlangıçta ölüm cezası verilmesini istedim ama Fransa’da bu mümkün değil, çünkü çok insan buna karşı. Ama hırsız, soyguncu olup da suçunu tekrar edenlerle, bütün hayatınızı verdiğiniz çocuklarınızı kaçırıp tecavüz eden insanları ayırmak lazım. Bunlar tehlikeli, bunlar bizim çocuklarımızı çalıyor. Çocuklarımız ülkenin geleceği, bu ülkeyi onlara bırakacağız, onları koruyamayacaksak, her şey boşuna. Pedofil suçları için ölüm cezası verilmesinden yanayım..."

Kocakurt bu açıklamasının ardından bir soru üzerine Sarkozy’nin de idam cezasından yana olduğunu kendisine söylediğini belirterek şöyle devam etti: "Bu fikrimi Cumhurbaşkanının kendisine de söyledim. Ve sürpriz bir şekilde Cumhurbaşkanı, kendisinin de ölüm cezasından yana olduğunu söyledi. Ama Cumhurbaşkanı olsa da tek başına, istediğini yapamıyor, elleri bağlı. Bakanken suçun tekrarı durumunda suçluların daha sert cezalandırılmalarını istiyordu. Benim ama kimse ona katılmıyordu. Benim hikayem onun için bir atlama tahtası oldu. Böylece kapalı cezaevi kurmak, suçluların salıverilmesinin zorlaştırılmak gibi daha sert önlemler alabilir. En azından bana söz verdi ve Cumhurbaşkanı’nın verdiği sözü tutmasını bekliyorum."

Sarkozy’nin talihsiz küçük Enis’in babasına yaptığı bu itiraf Fransız medyasında hızla yankısını bulunca Elysee Sarayı’ndan açıklama da aynı hızla geldi. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü David Martinon, danışmanların huzurunda gerçekleşen bu görüşmenin Kocakurt’un yansıttığı gibi olmadığını, Sarkozy’nin “Böyle bir durumda bir babanın idam cezası istemesini anladığını” söylediğini, kendi görüşünü açıklamadığını vurguladı. Kocakurt’un avukatı Emanuel Riglaire de, müvekkilinin sözlerinin amacını aşmış olabileceğini, Sarkozy’nin söz konusu görüşmede idam cezasından yana olduğuna dair bir açıklamada bulunmadığını doğruladı.

Fransa kamuoyu ölüm cezası konusunda son derece hassas. Öyle ki önceki Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın son icraatlarından birisi, ölüm cezasını yasaklayan ifadeyi Fransız Anayasası’na yazmak olmuştu. Fransız medyası şimdi, Kocakurt’un bu ifade değişikliğinde Sarkozy’den gelen bir telefonun etkili olup olmadığını soruşturuyor.

XS
SM
MD
LG