Erişilebilirlik

Bangladeş'e Eski Başbakanlara Soruşturma


Bangladeş’te iki eski başbakan hakkında yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma suçlarından yeni soruşturma açıldı.

Halide Zia ve Şeyh Hasina hakkındaki soruşturmalar, ordunun desteklediği geçici hükümet tarafından kurulan yolsuzlukla mücadele komisyonunca açıldı.

Soruşturma kararından birkaç saat sonra Halide Zia başkent Dakka’da tutuklandı. 2001 ve 2006 yılları arasından başbakanlık yapan Zia, iki kargo terminalinin inşaatıyla ilgili olarak açılan devlet ihalelerini, yasadışı yollardan özel bir şirkete vermekle suçlanıyor.

Halide Zia’yla birlikte küçük oğlu Arafat Rahman Coco da tutuklandı. Ayrıca Zia’nın büyük oğlu Tarık Rahman, gasp suçundan yargılanmak üzere hapiste tutuluyor.

Dün hakkında yeni soruşturma açılan diğer eski Başbakan Şeyh Hasina ise, altı haftadan bu yana tutuklu olarak mahkemeye çıkarılmayı bekliyor. 1996 ve 2001 yılları arasında başbakanlık yapan Şeyh Hasina, bu kez, görevi sırasında 400 bin Dolar’dan fazla rüşvet almakla suçlanıyor. Hasina’nın bu rüşveti, bir elektrik santrali inşaatına ruhsat vermesi için bir işadamından aldığı iddia ediliyor.

Dokuz ay önce Bangladeş’te ordu tarafından atanan geçici hükümet, yolsuzluk suçlamasıyla 170’ten fazla politikacı ve işadamını tutuklattırdı.
XS
SM
MD
LG