Erişilebilirlik

Amerika'da Arapça'ya İlgi Artıyor


Modern Diller Birliği’nin son araştırmasına göre, 11 Eylül terör saldırılarından bu yana Amerika’daki üniversitelerde Arapça kurslarına ilgi oldukça arttı. Ulusal Güvenlik Eğitim Programı’nın da yardımıyla, Amerika’nın geleceği açısından önemli olabileceği düşünülen dillerin öğrenimi amacıyla, üniversiteler ileri düzeyde yabancı dil eğitim programları başlattı. Amerika’nın Sesi muhabiri, bu özel eğitim programının Maryland Üniversitesi’ndeki birimini ziyaret ederek, Arapça öğrenen öğrencilerle bir gün geçirdi ve görüşlerini aldı.

Amerikalıların çoğunun geçmişte Araplar ve Müslümanlara yönelik bilgisi, Hollywood filmleri ve televizyon haberlerinden öteye gitmezdi. Arapça’ya ilgiyse çok azdı. Maryland Üniversitesi Arapça Dil Programı’nın müdürü Alaa Elgebali, 11 Eylül terör saldırılarının ardından bu ilginin arttığını belirtiyor:

“Arap ve Müslüman dünyasına merak artmış durumda. Kimdir, nedir bilmek istiyorlar. Dili öğrenmekse, o kültürü ve insanlarını anlamanın en iyi yolu. Bu tabii Arapça öğrenme isteğinin artmasındaki nedenlerden yalnızca biri. Bir de bölgeye jeopolitik ilgi var. Bazı Amerikalı öğrenciler de ilerde ulusal güvenlikle ilgili alanlarda çalışmak istedikleri için Arapça öğrenmeye çalışıyor.”

Amerika Modern Diller Birliği, ülke üniversitelerinde Arapça dersleri alan öğrenci sayısının 11 Eylül’den önce 5 bin olduğunu, şimdi bu sayının 12 bine yükseldiğini bildiriyor. Tyler Golson da Maryland Üniversitesi’ndeki iki yıllık dil programına katılanlardan biri:

“11 Eylül hem ben hem de ailem için çok zor bir dönem oldu. O zor dönemi neden yaşadığımızı merak ediyordum. Ne Arap dünyası, ne de İslam hakkında hiç bilgim yoktu. Okulda Arapça dersini başlangıçta sırf merakım yüzünden seçtim. Ama daha sonra Arapçayı çok severek öğrenmek istedim.”

Tyler, siyasi uzman olmak istiyor. Arapça’ya da o yüzden ilgi duyuyor. Maryland Üniversitesi’nde açılan dil programı sayesinde Arapça yayın yapan uydu kanallarını izleyip, Araplar içindeki değişik kültürleri tanımaya başlamış. Arapça öğretmeni Cihan Mansur, Arap televizyonlarını nasıl eğitim aracı kullandıklarını şöyle anlatıyor:

“Bu yöntem açtığımız bu özel yabancı dil programında bir ilk. Sonuçta Arapça konuşan iki kişi arasındaki sohbete benzemiyor. Medya araçları, haber bültenleri ve röportajlara yer veriyor. Her hafta buraya bir konuk getiriyoruz ve bu kişiler Mısır, Irak, Suriye şivelerinde öğrencilerle konuşuyor.”

Arapça eğitim programı, zengin yazılı kaynakların yanısıra, çok sayıda film arşivini de öğrencilerin hizmetine sunuyor:

“Arap kültürüne aşina olmazsanız Arapçayı doğru düzgün anlayamazsınız. Çünkü Arapça sözcükler değişik kültürel ve tarihi unsurlardan büyük ölçüde etkileniyor.”

Yine de Golson, Arapçayı anlamak için o ülkelere gitmenin yerini hiçbir şeyin tutamayacacağını söylüyor. Sınıf arkadaşı Noah Bonsey de kendisine hak veriyor:

“Geçen bahar dönemini Suriye’de geçirdim. Şam’daki tecrübem inanılmazdı. Birçok insanla tanıştım. Bu yaz sonu oraya yeniden gideceğim.”

Amerikan üniversitelerinde açılan özel Arapça programı çerçevesinde Suriye, Mısır ve Ürdün’e seyahatler düzenleniyor. Böylece öğrenciler değişik şive ve kültürlere aşina oluyor.

XS
SM
MD
LG