Erişilebilirlik

30 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


New York Times Amerika’nın Irak’a verdiği silahlardan bazılarının PKK’nın eline geçtiğini yazıyor. Askeri kaynaklara dayandığı belirtilen haberde, söz konusu silahların Iraklı Kürtler veya Irak güvenlik güçleri tarafından PKK’ya satıldığına ilişkin bir veri bulunmadığı da belirntiliyor:

"Aralarında Glock marka tabancaların da bulunduğu silahların seri numaralarının incelenmesi sonucu, bu silahların Amerikan Savunma Bakanlığı tarafında Iraklı yetkililere verilmek üzere alındığı saptandı . Savunma Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada Bakan Robert Gates’in Irak’taki Amerikan silahlarıyla ilgili iddia ve raporlardan büyük kaygı duyduğunu söyledi. Sözcü, “Eğer Amerika’nın verdiği silahlar Türkiye’deki suçluların veya teröristlerin eline geçmişse, bu Savunma Bakanlığının veya Bush yönetiminin bir politikasından kaynaklanmamaktadır” diye konuştu."

Christian Science Monitor, İslamiyet ile demokrasi arasındaki ilişki konusunda dört ayrı uzmanın görüşüne yer veriyor. Bu uzmanlardan biri olan Siyasi İslam Araştırmaları Merkezi’nin müdürü Bill Warner, İslam ile demokrasinin bağdaşamayacağı görüşünü savunuyor:

"Bazı Müslümanlar Türkiye’yi örnek göstererek, Müslüman bir ülkede modern ve laik bir yönetim kurulabileceğini söylüyor. Ancak gerçek İslam ile gerçek laiklik birbiriyle bağdaşmaz. Laiklik ancak din ile devlet işlerinin ayrıldığı, vicdan özgürlüğünün olduğu, evrensel bir ahlak ve hukuk sistemi içinde vücut bulabilir. Oysa Hazreti Muhammet, din ile devleti iç içe geçirdi. İslam, tanım itibariyle Allah’ın iradesine teslim olmak demektir. Kur’an’ın ikili mantığı inananlar için ayrı, kafirler için ayrı kurallar içerir. Bu nedenle de siyasi İslam, laiklikle bağdaşmaz."

Los Angeles Times Pakistan’ın eski başbakanlarından Benazir Butto’nun bir makalesine yer veriyor. Butto, Pakistan’da demokrasi ile aşırı İslamcılık arasında yürütülen mücadelenin bütün dünyanın geleceği açısından önem taşıdığını savunuyor. Aşırı İslamcıların diktatörlük yönetimlerinde güç kazandığına dikkat çeken Butto, bir an önce demokrasiye geçilmesi çağrısında bulunuyor:

"Pakistan, bir dönüm noktasında. Sağlayacağımız başarı, dünyadaki bir milyar Müslüman’a İslam’ın demokratik, modern ve ılımlı olabileceğini gösterecektir. Bu sonbaharda Pakistan’a geri döneceğim. Önümde zor günler olduğunu biliyorum. Ancak halkıma inanıyorum ve kendimi Allah’a emanet ediyorum. Korkmuyorum. Evet, bir dönüm noktasındayız ama bu kez adalet ve tarih bizim yanımızda."

Boston Globe tanınmış Rus gazeteci Anna Politkovskaya’nın geçen yıl Ekim ayında öldürülmesiyle ilgili soruşturmayı gündeme taşıyor. Putin karşıtı gazetecinin öldürülmesinden dolayı Çeçen kökenli bir çete liderinin ve adamlarının tutuklandığını hatırlatan gazete, bunu Kremlin’e yönelik suçlamaları ört bas etme girişimi olarak yorumluyor:

"Başsavcılık, Çeçen çete liderinin, Politkovskaya’yı sürgündeki Rus işadamı Boris Berezovsky adına öldürdüğünü ve asıl amacın Putin yönetimini istikrarsızlığa sürüklemek olduğunu öne sürüyor. Bağımsız bir soruşturma yürütülmesi yerine ortaya böyle bir teori atılması, Kremlin’in çıkarlarına hizmet etmektedir. Ne de olsa, bağımsız bir soruşturma sonunda Politkovskaya’nın, Çeçenistan’daki insan hakları ihlallerini ve güvenlik güçleri ile çeteler arasındaki bağlantıları yazmasını önlemek için öldürüldüğünü ortaya çıkarabilir."

XS
SM
MD
LG