Erişilebilirlik

Kerbela'da Rakip Şii Gruplar Çatıştı


Irak’ın Kerbela kentinde rakip Şii gruplar arasında çıkan silahlı çatışmada en az 51 kişinin öldüğü açıklandı.

Şiiler arasında çıkan bu şiddet olayları, yetkilileri, 12’inci İmam Muhammed el Mehdi’nin doğumgünü dolayısıyla düzenlenen dini törenleri iptal etmeye zorladı ve yüzbinlerce Şii hacıdan, kenti terketmesi istendi.

Yetkililer radikal Şii lider Muktada el Sadr’a bağlı milislerin, Irak Yüksek İslam Konseyi’nin kontrolündeki polisle silahlı çatışmaya girdiğini duyurdu.

Öte yandan Birleşmiş Milletler, Irak’taki şiddet eylemlerinin mülteci sayısının giderek artmasına yol açtığını açıkladı. Mülteciler Dairesi’nin yeni raporuna göre, her ay ortalama 60 bin Iraklı evini terkediyor. Bu rakam geçen aya kadar 50 bindi.

Raporda, şimdiye kadar 4 milyon 200 bin Iraklının etnik çatışmalar nedeniyle evinden ayrılmak zorunda kaldığı ve bu kişilerden 2 milyonunun iç mülteci olduğu belirtiliyor.

Rapora göre, şu anda bir milyon 400 bin Iraklı Suriye’de, 750 bin Iraklı ise Ürdün’de yaşıyor.

Bu arada Amerika, Suriye, Ürdün ve Lübnan’daki mültecilerin çocuklarına yardım amacıyla Birleşmiş Milletler’e 30 milyon Dolar vereceğini açıkladı.

Örgüt, üç ülkedeki yaklaşık 150 bin Iraklı çocuğun okula gönderilebilmesi için en az 129 milyon Dolar gerektiğini açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG