Erişilebilirlik

Taleban Üç Rehineyi Serbest Bıraktı


Taleban, Afganistan’da altı haftadır rehin tuttuğu 19 Koreli misyonerden üçünü serbest bıraktı. Üç kadın rehine önce yerel aşiret liderlerine ardından da Kızılhaç yetkililerine teslim edildi. Taleban rehinelerin tamamını önümüzdeki günlerde salıvereceğini açıklamıştı.

Güney Kore Cumhurbaşkanı’nın sözcüsü, Seul’un Afganistan’daki 200 askeri yıl sonuna kadar geri çekmeyi ve misyonerlik faaliyetlerini durdurmayı kabul etmesi üzerine anlaşmaya varıldığını açıkladı. Anlaşma, Taleban militanlarıyla Güney Koreli diplomatlar arasında, Gazne kentinde dünkü görüşmeler sırasında gerçekleşti. Görüşmeler, bu ay başında iki kadın rehinenin salıverilmesinin ardından kesilmişti.

Taleban, kadın rehinelerin “iyi niyet” gösterisi olarak bırakıldığını açıklamıştı. Bugüne kadar iki erkek rehineyi öldüren militanlar, hükümetin isteklerini yerine getirmemesi halinde kalan rehineleri öldürmekle tehdit etmişti. Taleban, rehinelerin karşılığında hapisteki bazı militanların serbest bırakılmasını istemişti. Ancak bu talep dünkü görüşmelerde gündeme gelmedi.

23 Koreli misyoner, geçen ay, ülkenin güneyinde otobüsle seyahat ederken kaçırılmıştı.

XS
SM
MD
LG