Erişilebilirlik

29 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


New York Times Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesini 84 yıllık laik iktidar anlayışının kırılarak, dindar orta sınıfın devletin merkezine yerleşmesi olarak tanımlıyor. Gazetenin haberinde, ordudan henüz bir yorum gelmediği ve komutanların yemin törenine katılmadığı da vurgulanıyor.

"Gül’ün seçilmesi, Türkiye’deki iktidar hiyerarşisini baştan aşağı değiştirdi. Cumhurbaşkanlığını, Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen reform yanlısı yeni bir liderler sınıfına açtı. Ancak Gül’ün, ülkenin Batı bölgelerinde yaşayan ve kendisine kuşkuyla bakan vatandaşlarını da ikna etmek için çaba harcaması gerekecek. 10 yıl önce Gül’ün aday olması bile düşünülemezdi. Seçkinler ve ordu, Gül’ün içinden geldiği muhafazakar orta sınıfları iktidarın merkezinden uzak tutuyordu. Salı günü yapılan oylama bunu değiştirdi."

Washington Post da Meclisin orduya rağmen Abdullah Gül’ü cumhurbaşkanı seçtiğini yazıyor. Haberde ordunun şimdi ya halk tarafından destek görmeyecek bir darbe yapmak ya da siyasi İslam’ın yükselişiyle uzlaşmak seçenekleriyle karşı karşıya olduğu kaydediliyor.

"Bir çok kişiye göre, beş yıllık iktidarın ardından ılımlı İslamcı bir anlayışa sahip olan AKP’nin hala popülaritesini koruması ve sağladığı ekonomik refah, partiyi muhtemel bir darbeye karşı koruyacak. Hükümet açısından ise, Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesi, orduyla aylardır süren riskli çekişmede zafer kazanmak anlamına geliyor. AKP’nin yükselişi Mısır’da Müslüman Kardeşler’in, Filistin’de de Hamas’ın yükselişiyle aynı döneme denk geliyor. Ancak, uzmanlara göre, Türkiye farklı bir ülke ve AKP ile, diğer ülkelerdeki siyasi İslam’ın yükselişi birbirine benzemiyor."

USA Today Katrina kasırgasının ardından Mississippi’nin yeniden inşasının hızla sürdüğünü belirtiyor. Federal hükümetin bu amaçla büyük paralar harcadığını belirten gazete, bundan sonraki muhtemel felaketler için bir sigorta sistemi kurulması gerektiğini savunuyor.

"Meksika Körfezinde yaşayanlar hayatlarını yeniden düzene sokmak için bütün ülkenin desteğini hak ediyorlar. Sorunun asıl çözümü, riski azaltacak bir imar düzenlemesinden, sahili doğal yapısına kavuşturmaktan ve evsiz kalanlara yardımcı olmaktan geçiyor. Ancak her şeyin devlet tarafından yapılması veya bölgenin yeniden inşasının düzensiz ve plansız bir şekilde hayata geçirilmesi, sadece bir sonraki felakete davetiye çıkarmak anlamına gelecektir."

Boston Globe ise Irak’tan çekilmeyi savunan Demokratları eleştiriyor. Gazete, tam da askeri alanda bazı başarıların elde edildiği bir dönemde, Demokrat Partili başkan adaylarını sorumsuz açıklamalar yapmakla suçluyor.

"Bugün, Demokratlar Irak’ta yenilgi konusunda ısrarcı bir tavır sürdürüyor. Bütün Demokrat Partili adaylar konuya aynı şekilde yaklaşıyor. Irak’tan gelen her iyi haber, onlar için büyük bir sorun oluşturuyor. Bu yaklaşım, seçimi kazanmanın bir yöntemi olabilir mi? Kısa vadede olabilir. Ancak, Amerika, uzun vadeli bir savaşın tam da ortasında ve bu savaşı kaybetmek istemiyor."

XS
SM
MD
LG