Erişilebilirlik

Gül: "Anayasal İlkeleri Savunacağım"


Cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turunu kazanan Abdullah Gül, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda yemin ettikten sonra bir konuşma yaptı.

Gül, konuşmasında, “Görevde bulunacağım süre içerisinde hiçbir ayırım yapmaksızın bütün vatandaşlarımızı kucaklayacağım. Tarafsızlığımı titizlikle koruyacağım ve devlet organlarının uyumlu çalışmasını sağlamak için elimden gelen bütün gayreti göstereceğim.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin anayasal ilkelerini savunacağını söyledi. Gül şöyle konuştu: “Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Anayasamızın değişmez hükümleriyle belirlenmiş bu nitelikler bir bütündür ve her biri hiç kuşkusuz Cumhuriyetimizin temel değerleridir. Bu ilkelerin hepsini, hiçbir ayrımcılığa tabi tutmadan savunmak ve her fırsatta güçlendirmeye çalışmak azmi ve kararlılığı içinde olacağım.”

Cumhurbaşkanı Gül, laikliğin “özgürleştirici bir model” olduğunu söyledi. Gül laiklik konusunda şunları söyledi: “Cumhuriyetimizin temel ilkelerinden laiklik, bir hak ve özgürlükler sistemi olan demokrasi içerisinde farklı hayat tarzları için özgürleştirici bir model olduğu kadar, bir sosyal barış kuralıdır da... Yalnız bu kadar da değil; hemen her toplumda zaman zaman baş gösteren çatışma ve kavga unsurlarını daha baştan ortadan kaldırmanın en kestirme yolu da yine laiklik ilkesine bağlılıktır. İçinde yer aldığımız coğrafyaya özgü gerçekleri ve hassasiyetleri düşündüğümüzde, din ve vicdan özgürlüğünü de içinde barındıran laiklik ilkesinin değerini daha iyi kavramış oluruz.”

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında demokrasiye güven duyulması ve özgürlüklerden korkulmaması gerektiğini vurguladı. Gül ayrıca, adaletin üstünlüğü, kadın - erkek eşitliği, ekonomik dengeler ve fırsat eşitliği gibi konulara da değindi. Eski Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecine de vurgu yaparak, “Avrupa Birliği yolunda kararlı bir biçimde ve kendi irademizle yürümeye devam etmeliyiz” dedi.

Abdullah Gül, 30 Ağustos Zafer Bayramına da değinerek Türk Silahlı Kuvvetleri’ni övdü. Gül, “borçlu olduğumuz, dünyanın takdir ve gıptayla baktığı, bağımsızlığımızın sembolü, güçlü, modern ve etkili Türk Silahlı Kuvvetlerinin caydırıcılık gücünün yüksek tutulması, ulusal bekamızın kaçınılmaz gereğidir” şeklinde konuştu.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genel Kurul’da yaptığı konuşmaya şu ifadelerle son verdi: “Demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin üzerine titreyeceğim. Şeffaflık içinde, tam bir tarafsızlıkla, bütün vatandaşlarımı kucaklayarak yoluma devam edeceğim. Gücüm yettiğince, vatandaşlarımın huzuru, ülkemin esenliği yolunda çaba sarf edeceğim. Kimsenin kimseyi ezmediği, keyfiliğin hüküm sürmediği, hak kullanımı açısından zayıfla güçlü arasında hiçbir fark bulunmayan, vatandaşın haklarının korunup kollandığı, içeride güçlü, dışarıda saygın bir Türkiye ideali için var gücümle çalışacağım. Bu uğurda Allah beni mahcup etmesin. Asil milletimizi ve sizleri en derin saygı, sevgi ve minnet duygularıyla yeniden selamlıyorum.”

XS
SM
MD
LG