Erişilebilirlik

27 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


Washington Post, Abdullah Gül’ün tam da İslamiyet ile demokrasinin birlikte var olmayacağı düşüncesinin öne çıktığı bir dönemde cumhurbaşkanı olacağına dikkat çekiyor. Jakson Diehl imzalı makalede, AKP’ye ve Abdullah’a güle yönelik çeşitli kuşkulara rağmen, Türkiye’de siyasi istikrara yönelik asıl tehdidin laik kesimlerden geldiği iddia ediliyor:

"Gül’ün Meclis tarafından cumhurbaşkanı seçilmesi, hem demokrasinin hem de İslami bir siyasi partinin ılımlı ve liberal olabileceği düşüncesinin zaferi gibi görünüyor. Bush yönetiminin bu durumdan memnun olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, Türkiye’de cumhurbaşkanlığı krizi başladıktan sonra yönetim çelişkili bir tavır izledi. Erdoğan’ın seçim zaferinden sonra bile Amerikalı yetkililer, Gül dışında bir aday gösterilmesi demek olan “uzlaşma” tavsiyesinde bulundular. Ancak Gül geri adım atmadı. Bu da Türkiye’de bir çok laik politikacıdan ve Türk halkından daha fazla Amerikan dostu olan bir cumhurbaşkanı anlamına geliyor."

Boston Globe, “İftira ile Mücadele Birliği” ADL’nin Ermeni Soykırımı iddialarını tanımasını Ermenilerin bu konuda yıllardır sürdürdükleri ısrarlı mücadelenin sonucu olarak görüyor. Keith O’Brien imzalı haberde, Ermeni soykırımı iddialarına Amerikan Kongresinde de ilk kez bu kadar çok destek verildiği kaydediliyor ancak Türkiye’nin de soykırım iddialarının tanınmasına karşı çabalarını artırdığı vurgulanıyor:

"Ermeni soykırımının tanınmasına Temsilciler Meclisinin çoğunluğunu oluşturan 227 üyesi destek veriyor. Bu, soykırım tasarısına son yıllarda verilen en büyük destek. Daha da önemlisi Demokratların çoğunlukta olması nedeniyle, Amerikalı Ermeniler tasarının kabul edileceği konusunda umutlu. Ancak, tasarının kabul edilmesi kesin değil. Soykırım tasarısını hazırlayan Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyesi Adam Schiff, Türkiye’nin tasarıya karşı yürüttüğü lobi faaliyetini, “şimdiye kadar gördüğüm bütün çabaların üstünde” ifadesiyle tanımlıyor."

USA Today gazetesi, Irak başbakanı Nuri el Maliki’nin görevinden ayrılması yönündeki taleplerin giderek arttığına dikkat çekiyor. Ancak gazete, Maliki’nin kişisel zayıflıkları olduğunu kabul etmekle birlikte, hiçbir Iraklı siyasinin ülkedeki farklı grupları birleştirecek güce ve karizmaya sahip olmadığını vurguluyor:

"Çeşitli kaynaklardan gelen haberlere göre, gelecek ay Kongreye sunulacak olan raporda, Irak’taki Amerikan askerlerinin sayısının artırılmasıyla, askeri alanda bir ilerleme sağlandığı ancak siyasi anlamda bir gelişme yaşanmadığı görüşüne yer verilecek. Amerika’nın kendi tarihinden de görülebileceği gibi, temsili bir demokrasinin kurulması yıllar alıyor. Amerika’nın asıl cevaplaması gereken soru, böyle bir gelişme sağlanması için daha ne kadar fedakarlığa katlanacağıdır."

Los Angeles Times ise Irak savaşının umutsuz görünmesine rağmen, Afganistan savaşının kazanılabileceğini savunuyor. Gazete, buna rağmen Afganistan’daki savaşa yeterince ilgi gösterilmediği için Amerika’nın bu savaşı da kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor:

"Bir ülkenin yeniden kurulması hiç kolay ve ucuz değildir. Amerikan halkı, bundan sonra böyle bir çabaya girişirken çok daha ihtiyatlı davranabilir. Ancak Afgan halkı kendilerine vaat edilen uluslararası yardımın hayata geçmesini istiyor. Onlara ve kendimize verdiğimiz sözü yerine getirmek için daha fazla çaba harcamamız gerekiyor."

XS
SM
MD
LG