Erişilebilirlik

Fransa Dışişleri Bakanı Kouchner Irak'ta


Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner resmi ziyaret için gittiği Bağdat’ta, Iraklı yetkililerle görüştü.

Irak savaşının başından beri ilk kez bir Fransız bakan, bu ülkeyi ziyaret ediyor. Kouchner, Irak’taki şiddet olaylarının sona ermesi için Bağdat hükümeti ve Birleşmiş Milletler’e desteği sürdüreceğini bildirdi. Bununla birlikte Koucher, Irak’ın sorunlarının çözümünün yine Iraklıların elinde olduğunu belirtti.

Bernard Kouchner’in görüştüğü Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Fransız bakanın ziyaretini, “iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir kilometre taşı” diye niteledi.

Kouchner Bağdat’a varışında, dört yıl önce bir bombalı saldırıda ölen Birleşmiş Milletler çalışanlarının anısına dikilen özel anıta çelenk koydu. Ölen 21 kişi arasında örgütün Irak temsilcilsi Sergio Vieira de Mello da bulunuyordu. Mello aynı zamanda Kouchner’in yakın arkadaşıydı.

Irak konusu, bir hafta kadar önce tatilini Amerika’da geçiren Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Başkan Bush arasındaki görüşmede ele alınmıştı. Sarkozy’den önceki Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Amerika’nın 2003 yılında Irak’ı işgal etmesine şiddetle karşı çıkıyordu.

Sarkozy ise, Irak savaşından bu yana gerilen Amerika-Fransa ilişkilerini yumuşatmaya çalışacağını bildirmişti.
XS
SM
MD
LG