Erişilebilirlik

STK'ların Uluslararası Alandaki Rolü Artıyor


Uzmanlara göre, sivil toplum örgütleri uluslararası alanda önemli rol oynuyor. Bu kuruluşlar iç savaşların sona erdirilmesinden, çevrenin korunmasına kadar birçok alanda sorumluluk üstleniyor. Amerika’nın Sesi, sivil toplum örgütlerinin dünya olaylarında giderek artan rolünü inceledi.

Dış politika uzmanları, uluslararası sivil toplum örgütlerini, ‘devlet dışı aktörler’ diye niteliyor. Bu da bu kuruluşların gücünü ortaya koyuyor.

Bunlardan biri İnsan Hakları Gözlem örgütü. Bu kuruluş Amerika’daki en büyük insan hakları örgütü. Merkezi New York’taki İnsan Hakları Gözlem örgütünün yöneticisi Kenneth Roth, kuruluşun hem hükümetler, hem de isyancı güçler tarafından işlenen insan hakları ihlallerini belgelediğini söylüyor:

“Bizim raporlarımız, insan hakları suçu işleyen devletleri teşhir ediyor, utanç duymalarını sağlıyor ve bu şekilde üzerlerinde baskı oluşturuyor. Örgütümüz, bu devletlere ekonomik ve diplomatik baskı yapılmasını sağlıyor, bazı durumlarda ciddi insan hakları suçu işleyen yetkililerin soruşturulması için çalışıyor.”

İnsan Hakları Gözlem örgütü 70 ülkede faaliyet gösteriyor. Örgüt Amerika’da da, ırk ayrımcılığı, göçmen sorunları ve cezaevlerindeki durumu inceliyor.

Kenneth Roth, özellikle ‘terörle mücadele çabaları’yla maskelenen insan hakları ihlallerinin en ciddi sorunlardan biri olduğunu söylüyor:

“Bazı devletler, terörle mücadele bayrağı altında, uluslararası kurallarla korunan insan haklarını gözardı edebileceklerini farketti. Bizim gibi örgütler de, insan haklarına öncelik vermenin, terörle mücadeleyi de daha etkili yaptığı görüşünü yaymaya çalışıyor.”

Son yıllarda ekonomide küreselleşme, sivil toplum örgütlerinin piyasa ekonomisi çerçevesinde reformları daha fazla teşvik etmesini sağlıyor.

Uluslararası Özel Girişimciler Merkezi yöneticisi John Sullivan, kendileri gibi çalışan gönüllü kuruluşların, demokratik ve ekonomik reformların aynı anda yapılması gerektiğine inandığını kaydediyor:

“Tüm Doğu Avrupa ülkelerinde siyasi reformlar ekonomik reformları beraberinde getirdi. Bu da siyasi sürecin bir anlamda tamamlanması demek. Başka yol yoktu. Açılım yapmak onlar için ilk adımdı. Afganistan gibi ülkelerde de bazı temel ekonomik reformların yapılması, halkın siyasi sürece daha fazla katılmasını sağlayacak.”

John Sullivan, aynı görüşteki diğer kuruluşlarla işbirliği yapmaya çalışıyor:

“Bir ülkeye gittiğimizde birlikte çalışabileceğimiz ortaklar ararız. Bu ortaklar hangi alanlarda ve hangi hızda reform yapılması gerektiği gibi öncelikli gündem konularını belirler.”

Sullivan’a göre, daha da küreselleşen dünyada sivil toplum örgütleri ilerde bilgi ve deneyim transferinde daha da önemli rol oynayacak.
XS
SM
MD
LG