Erişilebilirlik

Kosova Konusunda Yeni Görüşmeler


Belgrad ve Priştine'de, şu anda Sırbistan'a bağlı bir vilayet ve nüfusunun büyük bölümü etnik Arnavut olan, etnik Türklerin de yaşadığı Kosova'nın geleceği konusunda yeni ve muhtemelen son tur görüşmeler başladı.

Rus, Alman ve Amerikalı diplomatların yerel yöneticilerle yürüttüğü görüşmelerin dört ay sürebileceği belirtiliyor.

Üç diplomat dün (Cumartesi) Sırbistan'ın başkenti Belgrad'dan Kosova'nın başkenti Priştine'ye gitti. İlk görüşmeyi Kosova'nın etnik Arnavut liderleriyle yapan diplomatlar daha sonra Kosova'yı yönetmekte olan Birleşmiş Milletler yetkilileri ve bölgede 1999'danberi görev yapan, NATO Barış Gücü komutanlarıyla biraraya geldi.

Amerikalı diplomat Frank Wisner bu görüşmelerden sonra gazetecilere ABD, Rusya ve Avrupa Birliği'ni temsil eden heyetin Kosovalı Arnavutlar ve Sırplar arasında köprü kurup barışı korumak için tarafları biraraya getirmeyi hedeflediğini söyledi.

"Taraflar neyi kabul ederse biz de onu kabul edeceğiz" diyen Wisner, "Buraya yeni önerilerde bulunmak için gelmedik. Fikir edinmek ve görüş birliği sağlamak için geldik" diye devam etti.

Amerikalı diplomat, Sırp liderlerin kendilerine Kosova konusunda çözüme vermek için tam işbirliği yapacakları konusunda güvence verdiklerini söyledi.

Sırbistan hükümeti Kosova'nın bağımsızlık elde etmesini reddediyor. Kosovalı Arnavut liderler ise bağımsızlıktan başka bir çözümü kabul etmeyeceklerini söylüyor.

AB Temsilcisi, Alman diplomat Wolfgang Ischinger de taraflar arasında uzlaşma sağlamanın zor olacağını belirtti ancak iyi bir başlangıç yaptıklarını söyledi. Ischinger, Kosova'nın Avrupa Birliği arasından çok önemli olduğunu belirtti.

Rusya Temsilcisi Alexander Botsan-Kharchenko da Kosova'nın geleceği konusunda varılacak sonucun Birleşmiş Milletler tarafından onaylanması gerektiğini bildirdi. Rus diplomat, "Belgrad ve Priştine'nin kabul edeceği ve Güvenlik Konseyi tarafından onaylanacak bir çözüm bulmak için aktif olarak çalışacağız" dedi.

Rusya geçen ay Birleşmiş Milletler adına 10 ay süren görüşmeler sonunda hazırlanan ve Kosova için sınırla bağımsızlığı öngören bir planı Güvenlik Konseyi'nde engellemişti. Rusya, Kosova konusunda Sırbistan'ın tutumunu destekliyor.

XS
SM
MD
LG