Erişilebilirlik

Kosova Konusunda Girişimler


Uluslararası temsilciler, Kosova’nın nihai statüsü hakkında Sırbistan yöneticileriyle görüşmeler yaptı. Amerikalı diplomat Frank Wisner, Rus diplomat Alexander Botsan Kharchenko ve Avrupa Birliği’nden Wolfgang Ischinger, Belgrad’da Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ve Başbakan Vojislav Kostunica'yla biraraya geldi.

Üç özel temsilci, Belgrad ve Priştine hükümetleri arasında düzenlenecek yeni görüşmelerde arabuluculuk yapmaya hazırlanıyor.

Bugünkü ilk görüşmelerden sonra Amerikan temsilcisi, Kosova'da uzlaşmayla bir çözüm bulmak için her yolu deneyeceklerini söyledi. Alman temsilci, görüşmelerin iyi geçtiğini söylerken, Rus diplomat Kharchenko, amaçlarının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından onaylanacak bir çözüm yolu bulmak olduğunu belirtti.

Özel temsilciler, daha sonra Priştine’de Kosovalı Arnavutlarla danışmalarda bulunacak. Dört ay sürmesi beklenen yeni müzakere sürecinin Kosova’nın nihai statüsüne açıklık getirmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler’in eski Kosova özel temsilcisi Martti Ahtisaari, Kosova’ya denetimli bağımsızlık verilmesini önermişti. Amerika ve batı ülkelerinin çoğu planı desteklerken, Sırbistan ve Rusya buna şiddetle karşı çıkıyor.

XS
SM
MD
LG