Erişilebilirlik

ABD Borsaları Haftayı Zararsız Kapattı


Amerikan borsaları günü çok küçük çaplı düşüşlerle kapattı.

New York Borsası'nda Dow Jones Sanayi Endeksi dün (Perşembe) yüzde 2.8 oranında düşmüş, bu düşme diğer uluslararası piyasalarda da düşüşlere yolaçmıştı. ABD Federal Merkez Bankası, düşüşü önlemek için bu sabah piyasalara milyarlarca Dolar soktu.

Dow Jones Sanayi Endeksi bugün gün boyu iniş-çıkışlar gösterdi. Kapanıştan önceki son birkaç saat içinde ise endeks artış kaydetti ve günü az bir düşüşle kapattı. Başlıca Ameirkan endeksleri haftayı ise küçük çapta artışlarla tamamladı.

Dün, Amerika ile birlikte Avrupa ve Asya borsaları da düşüşle kapandı. Avrupa borsalarında yüzde 2’den fazla düşme görülürken; Güney Kore Bileşik Endeksiyle, Tokyo, Hong Kong, Singapur, Filipinler ve Avustralya Borsalarında ortalama yüzde 3 oranında değer kaybı oldu.

Borsalardaki sarsıntının başlıca nedeni Amerika’da düşük gelirli tüketicilere verilen konut kredileriyle ilgili sorunlar.

Amerikan konut kredileri (mortgage) piyasasındaki batık kredilerin Avrupa bankalarına da yansıyacağı yönündeki endişeler tüm dünya borsalarını etkiledi.

Bu arada bir ons altın bugün 12 dolar değer kazanarak 674 dolar 10 sentten alıcı buldu.

XS
SM
MD
LG